Dlaczego mam obfite miesiączki, pomimo zażywania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Od 3 miesięcy biorę 3 opakowanie tabletek antykoncepcyjnych i mimo to mam bardzo obfite miesiączki. Przez pierwsze dni dosłownie leje się ze mnie. Przed braniem miałam również obfite miesiączki i długie, ok. 7 dni co 32 dni. lekarz mi przepisał tabletki ze względu na bolesne miesiączki, bóle ustąpiły ale ból lewego jajnika w czasie okresu nie - w pierwszym dniu pobolewa. Na usg wyszło mi, że na lewym jajniku jest jakiś płyn owalny o szerokości 15 mm. Czy te obfite miesiączki związane są z braniem tabletek? A może one mi szkodzą? Ile mam czekać jeszcze, może przejdą te objawy i nie będzie się lało ciurkiem ze mnie? A tak na poważnie zastanawiam się czy nie zakończyć brania tabletek, ponieważ ból jajnika nadal się utrzymuje, więc nie mam po co się truć hormonami. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W czasie przyjmowania kilku pierwszych opakowań tabletek, krwawienia z odstawienia mogą być nieco obfitsze, w porównaniu do tego co będzie, gdy organizm się w pełni przyzwyczai do podawanych z zewnątrz hormonów. Pani skłonność do generalnie obfitych krwawień wiążę się z indywidualną reakcją endometrium macicy na hormony płciowe (intensywny wzrost), przez co również przy tabletkach, dostarczających odpowiedniki syntetyczne żeńskich hormonów, następuje jego przyrost i później obfite krwawienia. Z czasem, wraz z kolejnymi opakowaniami, powinny one stracić na intensywności. Może Pani poczekać jeszcze kilka cykli i jeśli krwawienia nie będą stawać się mniej intensywne, rozważyć wraz ze swoim lekarzem zmianę tabletek na inne.
ę bolesną Przy okazji można skontrolować stan zmiany na jajniku. Jeśli bierze Pani głównie ze względu na zmianę, to po stwierdzeniu jej ustąpienia będzie można podjąć decyzję o ewentualnym odstawieniu tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!