Dlaczego mam objawy, jakbym była w ciąży a lekarz ją wykluczył?

Mam 2 dzieci, jestem osobą młodą i więcej dzieci nie planuję. Bardzo łatwo zachodzę w ciążę, dlatego postanowiłam się dobrze zabezpieczyć, lekarz polecił mi M***, mam ją ponad rok. Krwawienia miesiączkowe mam bardzo nieregularne przy M***, czasem co około miesiąc, czasem co dwa miesiące. Ostanie krwawienia miałam 30.05.2011r. 2 dni temu byłam u lekarza, bo od kilku dni czuję dolegliwości takie jak w czasie ciąży (zapachy, mdłości, bolesność piersi), miesiączki nie mam. Ginekolog stwierdził, że endometrium jest małe i na razie okresu nie będzie. Stwierdził też, że mam powiększony pęcherzyk, który lada moment powinien pęknąć (czyli rozumiem, że jestem w okresie owulacji, mimo że powinnam mieć miesiączkę). I stwierdził też, że mam odrobinę krwi w zatoce Douglasa czego w ogóle nie rozumiem.
Skąd krew w zatoce, skoro jeszcze nie pękł pęcherzyk? Początkowo ucieszyłam się, że jestem w fazie owulacji, bo logicznie wykluczało mi to ciążę, lekarz też powiedział, że ciąży nie ma. Ale w Internecie czytałam, że pęcherzyk Graafa może wzrastać we wczesnej ciąży i że lekarze widząc to na usg interpretowali, że brak miesiączki spowodowany jest niepękniętym pęcherzykiem, a w rzeczywistości kobieta była w ciąży. Jakie są realne szanse, że jestem w ciąży? I co oznacza krew w zatoce douglasa? Dodam, że bardzo boję się zrobić test ciążowy i chyba raczej się nie odważę na razie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wykonane w ostatnich dniach badanie USG wyklucza podejrzenie ciąży. Rozumiem Pani lęk, ale jeżeli nie ma Pani zaufania lekarza, to albo powinna Pani wykonać badanie USG raz jeszcze, albo wykonać test ciążowy. Innej metody rozpoznania ciąży i choćbym chciała Pani pomóc, to jedynie na podstawie Pani opisu nie da się tego wywnioskować.

Osobiście zaufałabym lekarzowi, który wykonywał badanie. Wykrycie niewielkiej ilości płynu w zatoce Douglasa świadczy o dokładnym przeprowadzeniu badania.

Niewielka ilość płynu z zatoce Douglasa nie jest niczym niepokojącym. Większa ilość niesie podejrzenie zapalenia przydatków, ciąży pozamacicznej czy pęknięcia torbieli jajnika. Jeżeli jednak lekarz określił ilość płynu jako nieznaczną i nie wdrożył żadnego postępowania to nie ma powodu do zmartwień.

Jeśli chodzi o informacje podane na forach to osobiście jestem do nich bardzo sceptyczna. Wiele informacji podawanych jest błędnie, wiele jest bardzo mało realna. Oczywiście, lekarze są tylko ludźmi i pomyłki mogą się zdarzyć, ale są to naprawdę pojedyncze przypadki.

Opisywane przez Panią dolegliwości mogą mieć różne podłoże. Najprawdopodobniej związane są z niewielkimi zaburzeniami hormonalnymi, być może na skutek stosowanej antykoncepcji hormonalnej, która jak sama Pani pisze nie zapewnia regularnego krwawienia.

Pozdrawiam