Dlaczego mam problem ze swoim zachowaniem?

Witam Mam problem ze swoim zachowaniem. Mam 22 lata. Jestem osobą przebojową, energiczną, otwartą,bardzo lubiącą ludzi. Pracuję jako pomoc domowa, bardzo lubię rodzinę u której pracuje, nie można o niej złego zdania powiedzieć. Są dla mnie życzliwi,sympatyczni, do rany przyłóż, ale ja nie potrafię być przy nich sobą. Wstydzę się nawet zadać pytania, czy zrobić sobie herbaty- pracuje tam od 3 lat. zależy mi na dobrych relacjach, nawet w swieta nie odważyłam się złożyć życzeń choć bardzo mi na tym zależało. Jak z tym walczyć? Wydaje mi się że jestem wartościową osobą i zależy mi na tym wszystkim co w życiu piękne, żeby np uszczęśliwić kogoś dobrym słowem albo coś miłego zrobić. i choć bardzo tego chce to mam mega wielką blokadę co bardzo przeszkadza mi w tej pracy. nie rozumiem tego.. nie wiem jak z tym walczyć, co mogę zrobić... wydaje mi się że lekko mówiąc uważają mnie tam za jakiegoś psychicznego zagubionego człowieka.

Nadmierna nieśmiałość, która blokuje działania, a potem przynosi poczucie smutku i żalu, a być może także obniża poczucie pewności siebie oraz wartości, może wynikać z trudności osobowościowych. Zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem, a w razie potrzeby także psychoterapii. Pomoże ona zrozumieć głębsze przyczyny trudności społecznych, a także przepracować je, wprowadzać zmiany i wypracować nowe, bardziej adaptacyjne i satysfakcjonujące wzorce zachowań.

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od podziękowania Pani, że podzieliła się Pani częścią swojej historii osobistej.

Ucieszyło mnie, że lubi Pani sprawiać Ludziom radość i piękno, co jest dzisiaj coraz rzadziej spotykane...

Opisane przez Panią symptomy wskazują na zaniżoną Pani samoocenę, która jest jednym z filarów poczucia własnej wartości i to jest przyczyną odczuwania Pani niezręczności w wychodzeniu z prośbą/potrzebą (m.in. możliwość zrobienia sobie herbaty).

Chcę Pani powiedzieć, że nie ma nic gorszego dla umysłu i zdrowia psychicznego, jak brak rozmowy z Innymi o swoich myślach, uczuciach, wątpliwościach, obawach.
Mówienie o swoich uczuciach likwiduje stres, dlatego tak ważnym jest by o nich mówić.
Chcę powiedzieć, że ma Pani wpływ, na to, co się dzieje/będzie działo dalej w Pani życiu.
Komunikacja z ludźmi i wchodzenie w relacje, to umiejętności, których uczymy się przez całe życie, tak więc proszę być dla siebie wyrozumiałą i przyjaźnie nastawioną.

Podsumowując, myślę, że rozmowa i praca z psychologiem pomogłaby Pani w pracy nad poprawą samooceny, co z kolei przełożyłoby się na znaczącą poprawę Pani dobrostanu.

Również uczestnictwo w aktywnych treningach z poczucia własnej wartości byłoby dla Pani rozwojowe.

Gdyby miała Pani życzenie takiej pracy rozwojowej ze mną, zapraszam do kontaktu.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Czego Pani teraz najbardziej potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com