Dlaczego mam problemy ze snem, gdy pracuję na noc?

witam mam 34 lata jestem pracownikiem fizycznym pracuje na nocna zmiane mam problem z dluzszym spaniem po przyjsciu do domu spie od 1,5 do 2h pozniej sie budze i nie moge sasnac kawe pije 2 lub 3 kubki na dobe praca jest w duzej mierze stresujaca iciezka i tak jest juz od 4 tygodni jedynie w czwartki wysypiam sie tak do 7h boczuje sie poprostu wypalony po calym tygodniu Piotr 34l

Panie Piotrze, być może ma Pan rozregulowany zegar biologiczny, ale też być może jest Pan przekofeinowany – organizm nasyca się nią i dlatego może być problem ze snem mimo zmęczenia i pory. Jednak aby znaleźć bardziej konkretne przyczyny Pana problemów ze snem, musiałabym zebrać szerszy wywiad o aktualnej Pana sytuacji życiowej i zdrowotnej. Na to mogą się składać różne czynniki, np. stres, przemęczenie, nadmiar kofeiny i napojów energetycznych, ciężkostrawna dieta, aktywność fizyczna tuż przed snem, zmienność aktywności w rytmie dnia – i może być kilka przyczyn jednocześnie. Jeśli ma Pan stresującą pracę, to dodatkowo stres może utrudniać spokojny sen. Aby jednak coś Panu doradzić, proponuję przez kilka dni z rzędu nie pić kawy lub tylko 1 kawę przed pracą, a potem pić głównie wodę (aby wypłukać kofeinę), unikać też herbaty, jeśli już to pić tylko owocowe bez czarnej czy zielonej. Co do stresu, to zachęcam do przeczytania artykułu na temat radzenia sobie z codziennym stresem na mojej stronie psycheefekt.pl – na blogu psychologicznym. Pozdrawiam