Dlaczego mam silne bóle w odcinku lędźwiowym?

Witam serdecznie moje pytanie brzmi następująco mam silne bóle w odcinku lędzwiowym mam problemy z wypróżnianiem od 5 lat zmagam się z dyskopatią lędzwiowo krzyżową mialem badanie rezonansem magnetycznym w kwietniu które wykazało w poziomie L3 L 4 widoczna jest centralno lewoboczna szerokopodstawna protruzja tarczy m - k do ok.2.5 mm modelująca przednią powierzchnię worka oponowego ze stenozą lewego kanału korzeniowego .W poziomie L 4/L5 centralna szerokopodstawna protruzja tarczy m-k do 3.5 mm uciskająca struktury worka oponowego ze zwężeniem wymiaru strzałkowego kanału kręgowego do 10 mm.oraz obustronnym zwężeniem dolnych pięter kanałów korzeniowych w poziomie L5 /S1 widoczna lewoboczna dozachyłkowa protruzja tarczy m-k do 3 mm modelująca przednią powierzchnię worka oponowego ze stenozą lewego zachyłka bocznego krążki m-k w wyżej wymienionych poziomach spłaszczone ze zmianami degeneracyjnymi o typie dehydratacji .czy w tej sytuacji operacja jest konieczna 5 razy byłem już na rehabilitacji poprawy nie ma .z poważaniem Andrzej lat 48

Lek. Paweł Szadkowski

Opisane u pana zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego wymagają konsultacji neurochirugicznej w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pana obrazu klinicznego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Ewentualne wskazówki dotyczące dalszego postępowania lub leczenia powinien pan otrzymać po wizycie (ponieważ uzależnione są one m.in. od towarzyszących objawów), ale utrzymujący się ból jest już względnym wskazaniem do operacji (zaburzenia czynności zwieraczy są pilnym wskazaniem do operacji, ale nie jestem pewien co miał pan na myśli pisząc 'problem z wypróżnieniem' - tym bardziej warto skonsultować się z neurochirurgiem).