Dlaczego mam silny lęk przed wysokim ciśnieniem krwi?

Witam. Mam 20 lat i mam nerwicę lękową i od pewnego czasu mam silny lęk przed wysokim ciśnieniem krwi. Często wtedy mierze cisnienie ale z kazdym pomiarem jest ono coraz wyższe a potem zaczynam się trząść i dalej mierzyć a wtedy wzrasta nawet 180/110. Wtedy biorę captopril i hydroksyzynę. Po czasie ono się obniża i się uspakajam. W ciągu dnia ten lęk utrudnia mi normalne funkcjonowanie bo cały czas myślę czy nie będzie za wysokie i czuje napięcie nerwowe w nogach. Nie wiem jak sobie z tym poradzic. Do lekarza psychiatry jeszcze muszę czekać ale chciał bym otrzymać jakąś radę. Każdy mi mówi żebym nie myślał o tym ale próbuje i nie udaje się a jak mierze często cisnienie to ono coraz wyzsze. Raz wezwałem pogotowie bo nakręcłem sie do 200/100. Ale obniżyli. Czytałem gdzieś że to moze być taks fobia w nerwicy. Proszę o jakas poradę

Dobry Wieczór Panu,

Wysokie ciśnienie krwi może niepokoić, jednak jest tego jakaś przyczyna (reakcja stresowa) dlatego wskazana jest kontrolna konsultacja specjalistyczna, do której Pana mocno zachęcam.

Życzę Panu szczęścia i radości w Nowym Roku!
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Pana, górne ciśnienie zwykle związane jest z emocjami, zatem przy nadmiernym pobudzeniu emocjonalnym, następuje podwyższenie jego górnych parametrów; inaczej: czym większe zdenerwowanie, tym wyższe górne ciśnienie.Niepokoić się natomiast należy, gdy odbiega od normy dolne ciśnienie. Obecnie uważa się, że ciśnienie graniczne wynosi 160/90. Z Pańskiego opisu wynika, że zdradza Pan objawy o charakterze hipochondrycznym. Dlaczego Pańskie skojarzenia dotyczą ciśnienia krwi, musi sobie Pan sam odpowiedzieć. Może ktoś z Pańskich rodziców chorował na nadciśnienie? Najbardziej tu jednak pomocną będzie systematyczna psychoterapia; ważne żeby w trakcie terapii dojść do przyczyny - skąd wziął się u Pana lęk przed wysokim ciśnieniem i zw. z tym ew. zagrożeniami zdrowia/życia? Ew. dla uspokojenia siebie może Pan wcześniej udać się do lekarza ogólnego i kardiologa w celu wykluczenia jakichkolwiek chorób układu krążenia. Jeśli zostaną wyeliminowane przyczyny somatyczne, należy uznać, że Pańskie objawy mają wyłącznie podłoże nerwicowe. Doraźnie - zanim rozpocznie Pan systematyczną psychoterapię - można sięgać po leki uspokajające (redukujące poziom lęku), jak również wykonywać systematycznie treningi relaksacyjne. Pozdrawiam