Dlaczego mam takie luźne stolce?

Od kilku miesięcy mieszkam w Azji. Na początku wszystko było ok, później wróciłam do Polski na 2 miesiące, a po powrocie zaczęłam oddawać luźne stolce (od powrotu do Azji minęło 1,5 miesiąca). Na początku to ignorowałam, bo nie przeszkadzało mi to zbytnio, później zdarzyła się jednak kilka razy biegunka, skurcze brzucha i zaczęło to być uciążliwe. Poszłam do lekarza, pierwszy podejrzewał zapalenie wyrostka, chociaż nie czułam jakiegoś silnego bólu w tym miejscu. Dostałam leki i za kilka dni miałam jechać na USG, ale przedtem musiałam skonsultować się z innym lekarzem, który po zbadaniu mnie stwierdził, że z wyrostkiem wszystko ok. Jego podejrzenie padło na jakąś bakterię (giardia?), dał mi metronidazol na 3 dni. Podczas brania leku czułam się gorzej i dostałam biegunki, ale czytałam, że takie mogą być skutki uboczne, jednak po kilku dniach gorszego samopoczucia znowu udałam się do lekarza. Zrobili mi badania krwi i pobrali próbkę stolca, wszystkie wyniki były dobre. Dostałam tez smectę i jakiś bloker. Bloker wzięłam 3 razy, kiedy czułam się źle, bo wtedy po metronidazolu faktycznie czułam się gorzej, stolce były luźniejsze i oddawane częściej, smectę piłam przez tydzień. Ostatnią wypiłam w niedzielę w nocy i w poniedziałek obudziłam się, żeby pójść do ubikacji, tego samego dnia musiałam pójść do WC kilka razy (ok. 5-6), stolec był luźny i źle się czułam. We wtorek wzięłam bloker raz i ta sytuacja się już nie powtórzyła (podczas brania blokera i picia smekty częstotliwość oddawania stolców znacznie się zmniejszyła, więc pomyślałam, że może stąd ta nagła potrzeba ich oddania?). Poszłam do lekarza jeszcze raz, zrobił inne badanie krwi i wyniki znowu były świetne. Lekarz nie bardzo już chyba wiedział, co to może być i zalecił mi kolonoskopię. Niestety nie jestem w stanie jej tutaj zrobić, bo ubezpieczenie nie pokryje jej kosztów, a jest tu bardzo droga. Przez ostatni tydzień jednak czuję się lepiej, nie ma już bólów, biegunki, stolec oddaję raz/dwa razy dziennie - tak jak zwykle. Jest on jednak jaśniejszy i luźniejszy niż zazwyczaj. Kiedy byłam w Polsce, wszystko było idealnie. Biorę probiotyki i czuję się lepiej, ale jednak stolec dalej jest nieco luźny, więc nie wiem czy powinnam się martwić. Zapytałam też lekarza czy może to być na tle nerwowym, ale powiedział, że objawy występują za długo. Ja jednak jestem bardzo nerwową osobą, a ostatnie 1,5 miesiąca było dla mnie stresujące, przeszłam zmiany czasu, zmiany sposobu odżywiania itp. Od kiedy problemy się zaczęły, staram się nie jeść ostrego, tłustego jedzenia, ograniczyłam kawę, mleko i staram się jeść dużo warzyw itp. Do Polski wracam dopiero za 3,5 miesiąca. Czy mogę tyle poczekać? Wcześniej nie miałam jakichś większych problemów z układem pokarmowym, kiedyś zdarzyło mi się oddawanie luźnego stolca przez jakieś 2 tygodnie, ale nic poważniejszego, biegunki też dosyć rzadko.

Lek. Wojciech Zygmunt

Jadąc do innych krajów należy zawsze liczyć się z tym, że flora bakteryjna (spożywana również ze zjadanymi tam pokarmami) jest inna niż w naszym macierzystym miejscu, przez co nasz układ odpornościowy nie ma pamięci dotyczących niektórych patogenów napotkanych w ten sposób. Istnieje wówczas zwiększone ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami, które w Polsce występują rzadziej. Często zdarza się zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu A, które rzadko prowadzi do przewlekłej choroby wątroby (tak jak WZW typu B czy C), lecz przebiega pod postacią biegunki. Warto oznaczyć przeciwciała przeciwko WZW typu A, a także posiew stolca w kierunku bakterii takich jak Salmonella, Shigella, Yersinia, Campylobacter i inne. Jeżeli dalsze leczenie nie będzie przynosić skutków, zawsze należy rozważyć występowanie chorób przewlekłych takich jak nieswoiste zapalenia jelita (np. choroba Leśniowskiego-Crohna i Wrzodziejące zapalenie jelita grubego), a w tym celu konieczne jest wykonanie kolonoskopii. Jeżeli ma pani możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej za granicą, to serdecznie to polecam. Pozdrawiam i życzę zdrowia.