Dlaczego mam takie problemy z pamięcią?

Mam 24 lata i mam duży problem z pamięcią. Ktoś powie mi co mam zrobić za parę dni a ja po 2 dniach nie pamiętam co miałam zrobić. Często nie mogę się skupić nad tym co robię nawet zakupów które mi potrzebne nie mogę zapamiętać wszystko muszę zapisywać. Ostatnio mam wrażenie że jest coraz gorzej z moją pamięcią. Co to może być? Pomóżcie

Dzień dobry. Problemy z pamięcią, trudności utrzymania koncentracji czy zaburzenia uwagi mogą mieć bardzo różne przyczyny. Warto w pierwszej kolejności zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie wyda skierowanie na podstawowe badania weryfikujące ogólny stan zdrowia pod kątem niedoboru witamin, potrzebnych pierwiastków czy zaburzeń hormonalnych. Jeśli przyczyny medyczne nie potwierdzą się, kolejnym krokiem będzie konsultacja psychologiczna. Tutaj przyczyną mogą być: ogólny stan przemęczenia, stres, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, stany depresyjne. Tylko diagnostyka w oparciu o pełny wywiad pozwoli na jednoznaczna identyfikację przyczyn i obranie kierunku ich wyeliminowania. Pozdrawiam.

Witam Panią
Nie napisała Pani o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś trudne sytuacje?
Czy pracuje Pani w stresie, pod presją czasu?
Ciągłe zmęczenie oraz problem z pamięcią i koncentracją
u ludzi młodych najczęściej spowodowany jest
brakiem snu, stresem, przemęczeniem,
depresją lub zażywaniem substancji psychoaktywnych.
W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest
podjęcie psychoterapii.
Jeżeli żadne z powyższych u Pani nie występują,
to należy koniecznie skonsultować problem z neurologiem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam,

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Co pocieszające, w tak młodym wieku otępienie jest bardzo mało prawdopodobne. Ze względów praktycznych polecałabym wizytę u psychiatry. Należy bowiem zbadać Pani stan psychiczny (zaburzenia koncentracji są powszechne m.in. w depresji czy zaburzeniach lękowych), wykluczyć badaniami laboratoryjnymi odwracalne przyczyny zaburzeń pamięci pojawiające się na podłożu chorób somatycznych, a ponadto psychiatra ma możliwość wydania Pani skierowania na badania neuropsychologiczne. Są to obiektywne badania pamięci i koncentracji, które wykonuje wykwalifikowany psycholog. Usługa taka jest dostępna w ramach NFZ, a do psychiatry nie potrzeba skierowania.
Innym specjalistą zajmującym się zaburzeniami pamięci jest neurolog, ale wymagane jest do niego skierowanie oraz najczęściej w poradniach neurologicznych nie są zatrudniani neuropsycholodzy.