Dlaczego mam takie realistyczne sny?

Witam! Otóż mam mały problem, ostatnio mam bardzo realistyczne sny, aż sam nie wiem, czy to się dzieje naprawdę, czy to tylko "zły sen". Więc tak: Obudziłem się rano, poszedłem do kuchni napić się wody, po czym wróciłem do pokoju i położyłem się. Przed zaśnięciem otworzyłem oczy, po czym zauważyłem jak ktoś rzuca na mnie "czarny płaszcz" i wskakuje na mnie. W tym momencie nie mogę się ruszać jakbym był sparaliżowany, doskonale czuję tę osobę jak siedzi na mnie, dusi mnie i jak oddycha. Sny zawsze się kończą w takiej pozycji, w jakiej się "budzę". Sen jest tak realistyczny, że po przebudzeniu sam nie wiem, czy to zły sen. Wszystko trwało około 15 sekund po położeniu się do łóżka, tak mi się wydaje. Proszę o odpowiedź o co chodzi. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane objawy mogą wskazywać na obecność omamów hipnagogicznych.

Omamy hipnagogiczne to realistyczne doznania zmysłowe - słuchowe lub wzrokowe, dotykowe, pojawiające się na pograniczu snu i jawy, którym zazwyczaj towarzyszy lęk.

Powstają wskutek częściowego nakładania się na siebie stanów czuwania oraz stadiów snu. Są więc rodzajem pośredniego stanu między snem a jawą. Najczęściej nie wpływają one na ilość snu, lecz objawy są odbierane jako niepokojące.

Przemijające objawy tego typu występują dość często. Ich powstawaniu sprzyja zmęczenie, stres, przyjmowane leki, alkohol.

W większości przypadków nie wymagają leczenia. Wskazane jest natomiast przeznaczanie odpowiednie ilości czasu na relaks, odpoczynek, pomóc może zażywanie witamin z grupy B i magnezu.

Z pozdrowieniami