Dlaczego mam wielki brzuch?

Witam, mam 57 lat i nigdy nie miałam problemów z wagą. Przy wzroście 164 cm ważę 60 kg, chociaż jeszcze 2 lata temu ważyłam 57 kg.Od jakiegoś czasu mam problem z brzuchem, jest wielki jakbym była w ciąży i odnoszę wrażenie, że te 3 kg, co przytyłam, to właśnie mój brzuch. Jem 5 - 6 posiłków dziennie, piję sporo wody i mam zdrową wątrobę, chociaż wzdęcia mnie męczą. Proszę mi podpowiedzieć, jak się pozbyć tego brzucha, bo zaczynam mieć trudności z zawiązaniem butów. Z poważaniem, Ula

Witam,

Powiększenie obwodu brzucha w krótkim czasie jest niepokojące i wymaga diagnostyki. Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, który zbierze dokładny wywiad i zbada Panią. Konieczne może okazać się wykonanie badań dodatkowych - poza "podstawowymi" badaniami krwi i moczu - m.in. USG jamy brzusznej.
Proszę nie wpadać w panikę, być może jest to przybór masy ciała w obrębie tkanki tłuszczowej. Jeśli tak warto wiedzieć, że tendencja do odkładania się jej w tej okolicy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego, a
ten - cukrzycy, zaburzeń gospodarki lipidowej, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, etc.
Pozdrawiam