Dlaczego mam wrażenie, że w nocy ktoś jest w moim pokoju?

Mam 19 lat i jestem kobietą. Ostatniej nocy obudziłam się, ponieważ było mi zimno. Ubrałam bluzę i próbowałam dalej spać. Ale coś nie dawało mi spokoju. Gdy tak leżałam w łóżku, próbując usnąć, wydawało mi się, że ktoś znajduje się w moim pokoju, tak jakby to była śmierć. Czy to coś oznacza?

Witam serdecznie.

Opisywany przez Ciebie epizod może wskazywać na zaburzenie snu pod postacią omamów hipnagogicznych.

Omamy hipnagogiczne to realistyczne doznania zmysłowe - słuchowe lub wzrokowe, dotykowe, pojawiające się na pograniczu snu i jawy, którym zazwyczaj towarzyszy lęk.

Tego typu objawy, zaliczane do tzw. parasomnii, powstają wskutek częściowego nakładania się na siebie stanów czuwania oraz stadiów snu. Zazwyczaj nie wpływają one na ilość snu, lecz objawy są odbierane jako niepokojące.

Przemijające epizody parasomnii występują dość powszechnie. Ich powstawaniu sprzyja zmęczenie, stres, przyjmowane leki, alkohol itp.

Z pozdrowieniami