Zapytaj lekarza

1 , 0 0 9 , 4 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego mam wysokie GGTP?

Witam. Miałam robione próby wątrobowe i mam bardzo wysokie GGTP. ALAT - 46,0U/L, ASPAT - 28,0 U/L, GGTP  -294 mg/dl. Proszę o wyjaśnienie - Dlaczego wynik GGTP jest tak wysoki? Jakie to może mieć znaczenie dla zdrowia? Co powinnam teraz zrobić? Czy warto wykonać jeszcze inne, dodatkowe badania, które potwierdziłyby ewentualne schorzenie? Jeżeli tak to jakie badania powinno się wykonać w pierwszej kolejności? Czym może być w ogóle wywołany tak wysoki poziom czynnika GGTP? Będę wdzięczna za szczegółowe informacje i odpowiedzi na pytania. Dużo szukałam informacji, ale żadne z nich nie są zbyt precyzyjne. Dziękuję. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
79 poziom zaufania

GGTP rośnie w takich stanach jak cholestaza (zatrzymanie żółci przed wypływaniem naturalną drogą do układu pokarmowego), alkoholowe uszkodzenie wątroby, nowotwory, inne uszkodzenia wątroby.
Najczęstsza jest cholestaza, która może być wywołana przez kamicę pęcherzyka/przewodów żółciowych lub inne choroby prowadzące do zwężenia przewodów żółciowych zewnątrzwątrobowych.
Na pewno konieczna jest dalsza diagnostyka - poczynając od USG jamy brzusznej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety