Dlaczego mam zakola w młodym wieku?

Witam, mam 19 lat. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że zaczynają mi wypadać włosy. Po ścięciu włosów zauważyłem, że miejscami włosy są rzadsze i zaczynają mi się robić zakola. Chciałbym zahamować ten proces i w możliwym stopniu, aby włosy znów odrosły. Na skórze robią się czerwone strupki, a żółte płatki wypadają z włosów. Myję włosy "szamponem" Zoxin Med i zaczerwienienie znika ale włosy nadal wypadają. Czy mogę zacząć stosować zewnętrznie Piloxidil i łykać np. cynk? Mój tata ma zakola, ale ma 40 lat, a ja tylko 19. Co mam zrobić aby zahamować wypadanie włosów. Bardzo proszę o rade i jakies wskazówki.
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Leczenie łysienia męskiego

Witam serdecznie!
Przyczyn łysienia może być wiele, prawdopodobnie przyczyną Pana łysienia jest łysienie androgenowe, jednak bez możliwości badania lekarskiego, obejrzenia zmian i dokładnego zebrania wywiadu nie można tego stwierdzić. W tym celu wskazana jest wizyta u dermatologa - nie jest konieczne skierowanie od lekarza rodzinnego.
Wskazane jest również wykonanie badań laboratoryjnych w celu wykluczenia innych częstych przyczyn nadmiernej utraty włosów - warto wykluczyć anemię oraz choroby tarczycy. W tym celu wskazane jest oznaczenie przynajmniej morfologii i TSH.
Jeżeli potwierdzone zostanie łysienie androgenowe to jego leczenie jest długotrwałe, często niestety efekty są niezadowalające. W leczeniu skuteczny wydaje się finasteryd, oraz przeszczep włosów. Według niektórych doniesień dobre efekty przynosi również stosowanie monoksidylu w formie preparatu stosowanego na skórę głowy. Najlepiej aby leczenie zostało dobrane przez specjalistę.
Polecam jeszcze artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/testosteron-a-lysienie
http://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe
http://portal.abczdrowie.pl/metody-leczenia-lysienia-androgenowego.

Pozdrawiam

0
Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Łysienie w Pana przypadku to najprawdopodobniej tzw. łysienie androgenowe. W tym rodzaju łysienia najpierw tworzą się zakola, potem zlewają sie one i powstaje łysina. Włosy stają się cieńsze i mają postać meszku. Łysienie tego typu może występować wcześnie i zaczynać się już w wieku 16-18 lat. Najczęściej jednak występuje u mężczyzn w przedziale wiekowym 35-45 lat. Tego typu łysienie występuje rodzinnie. Rodzinne występowanie stwierdza się aż w dwóch trzecich przypadków. Łysienie takie jest genetyczne i uwarunkowane pochodną testosteronu, która sprawia, ze włosy są cieńsze i słabsze.
Łysieniu typu męskiego często towarzyszy, a najczęściej poprzedza je łupież, tworzący na skórze głowy żółtawe strupy oraz nadmierne wydzielanie łoju. Zazwyczaj na podstawie obrazu klinicznego można bardzo łatwo rozpoznać łysienie androgenowe. W niektórych przypadkach, kiedy lekarz ma wątpliwości może wtedy zalecić wykonanie trychogramu czyli badania, które pokazuje ile włosów znajduje się w poszczególnej fazie wzrostu.
Dermatolog może zalecić niektóre preparaty na łysienie. Leczenie powinno się odbywać pod jego kontrolą. Dwa znane środki to amineksil i minoksidil. Działają one poprzez poprawienie ukrwienia skóry głowy. Najlepsze efekty dają u mężczyzn przed 40 rokiem życia oraz u tych, u których płaty łysiny nie przekroczyły średnicy 10 cm. Pierwsze efekty leczenia widać zazwyczaj po 2 miesiącach, najlepiej zauważalne są one jednak dopiero po roku. Preparat wciera sie w skórę głowy 2 razy dziennie. Inną dość kosztowną metodą jest finasteryd. Kuracja kosztuje kilkaset złotych miesięcznie i pierwsze efekty widzi się po około 3-5 miesiącach. Kuracja jest za to niezwykle skuteczna , ponieważ oddziałuje bezpośrednio na przemianę androgenów.
Najbardziej radykalną metodą jest przeszczep włosów. Można przeszczepiać płaty skóry z dobrze rozwiniętym mieszkami włosowymi. Czasami trzeba ich wykonać aż 150, aby przykryć niewielkich rozmiarów zakole. Na odrost włosów czeka się około pół roku.

Łysienie mogą też powodować niedobory witamin i mikroelementów, choroby autoimmunologiczne tj. toczeń, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niektóre zmiany hormonolne, a także niektóre leki, w tym leki stosowane w przebiegu nadciśnienia tętniczego oraz depresji. Może Pan łykać cynk i stosować Piloxidil. Najlepiej jednak leczenie zacząć od wizyty u dermatologa. Chociaż wydaje się, że u Pana mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, najlepiej, żeby stwierdził to lekarz. W tym celu potrzebne jest badanie i wywiad.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty