Dlaczego mam zmiany nastrojów?

Od 3 tyg mam zmiany nastrojów, raz jest mi gorąco a raz zimno. Czuję się zmęczona, osłabiona. Mam wzdecia i gazy. Od 3 dni mam spuchnięte podbrzusze. Brak apetytu. Lekki ból żołądka. Równiez mdłości. Ostatni stosunek był 5 tyg temu. Okres mam dostać za 2 tyg

Szanowna Pani,

Objawy, które Pani opisuje są niepokojące i mogą wskazywać na szereg różnych dolegliwości.
Spekulowanie przez Internet, bez możliwości zobaczenia pacjenta jest obwarowane sporym ryzykiem błędu. Biorąc pod uwagę fakt, że utrzymują się od 3 tygodni i wpływają na szereg różnych aspektów funkcjonowania (zmienność nastroju, odczuwania temperatura, problemy z wypróżnianiem się, bóle oraz problemy z apetytem) zdecydowanie nie należy ich ignorować.
Zdecydowanie sugerowałabym Pani udanie się do zaufanego lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzenie mu o przeżywanych dolegliwościach oraz czasie ich trwania. Zaleci on niezbędne badania, które pozwolą bardziej rzetelnie spekulować na temat możliwych przyczyn przeżywanych przez Panią trudności.
Dopiero w przypadku zupełnego wykluczenia przyczyn fizjologicznych można będzie spekulować na temat potencjalnych przyczyn psychologicznych. W tym celu zalecałabym już kontakt z psychologiem. Nie mniej jednak pierwszym krokiem w przypadku przeżywania dolegliwości o nieznanej genezie zawsze powinno być dokładne zweryfikowanie czy przeżywane dolegliwości nie mają swojego źródła w chorobie somatycznej.

Życzę powodzenia i powrotu do zdrowia.

Niektóre objawy napięcia przedmiesiączkowego mylone są z objawami ciąży. Jednym z nich są wahania nastroju oraz nadmierna drażliwość u kobiety. Niejedna, tuż przed miesiączką odczuwa niezmiernie uciążliwy objaw, kiedy to najbardziej błaha sprawa potrafi wyprowadzić z równowagi lub sprawić ogromną przykrość. Rozżalenie, smutek a nawet gniew i złość jak się okazuje zupełnie bez powodu – wiele kobiet przechodząc PMS odczuwa dodatkowo wstyd bo zupełnie nie potrafi zapanować nad emocjami.W przypadku gdy na kobietę wpływają hormony ciążowe ? Z pewnością łatwiej byłoby dostrzec objaw ciąży jakim są wahania nastrojów jeśli kobieta nie odczuwałaby podobnego przed miesiączką. Należałoby w tym przypadku poczekać do jej terminu - kiedy test ciążowy rozwiąże zagadkę czym są spowodowane.
Dlatego warto siebie obserwować. Jeżeli jednak zmiany nastroju nie ustąpią, a pojawi się miesiączka, warto będzie to skonsultować np. z psychologiem. Tak naprawdę każdy miewa lepsze i gorsze dni. Stany te występują jednak naprzemiennie, przeplatając się zależnie od okoliczności.