Dlaczego martwy ząb sprawia tyle bólu?

miałam leczoną kanałowo górną lewą 5ke. w zeszły wtorek,ząb ten mi się złamał,wyleciał kawałek jego i wszystko co było robione,oczywiście jeszcze tego samego dnia zgłosiłam się do swojego stomatologa stwierdził,że mi tego zęba nie wyrwie i odesłał mnie do chirurga ,zadzwoniłam na numer telefonu,który otrzymałam od dentystki,wizyta dopiero w poniedziałek za 2 tygodnie.Pytanie: po co piłowanie kości i dlaczego martwy ząb sprawia mi tyle bólu,od 2óch dni nie funkcjonuje bez środków przeciwbólowych.

Witam serdecznie,
Ból w zębach po leczeniu kanałowym najczęściej bierze się ze zmian w okolicy wierzchołka korzenia zęba i z toczącego się stanu zapalnego. Czasem jest też wynikiem kanałów zęba nieprzeleczonych do samego końca.
Zęby po leczeniu kanałowym często są kruche, więc nie jest to typowe usunięcie zęba, więc Pani dentystka chciała przekazać to specjaliście w tej dziedzinie.
Jeśli ten martwy ząb jest tak mocno bolesny, to można się zgłosić do swojego lekarza po antybiotyk, w celu uspokojenia stanu zapalnego - jest to dodatkowo wskazane przed zabiegiem usunięcia zęba.