Dlaczego masaż bańką chińską jest niewskazany po operacji guza lub osób z padaczką?

Dlaczego masaż bańka chińska jest nie wskazany dla osób po operacji guza lub z padaczka lub ch. nowotworowymi? Jestem po usunięciu glejaka 1st dwa lata już i chciałabym z niej skorzystać na cellulit. Proszę o długa wyczerpująca odpowiedz. (Dziękuję za radę typu "proszę iść do swojego lekarza on odpowie") Dziękuję.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

większość przerzutów w chorobach nowotworowych szerzy się droga chłonną. Masaż bańką chińską, który ma działać min. przeciw cellulitowo polega na mechanicznym przemieszczaniu płynu międzytkankowego i chłonki zgodnie z jej przepływem - takiego wspomaganego przepływu. W związku z powyższym nie wiadomo czy przepychając limfę i płyn tkankowy nie spowodujemy szybszego przemieszczenia się ewentualnych komórek nowotworowych i przepchnięcia ich na siłę "pod ciśnieniem" dalej przez kolejne stacje węzłów chłonnych i tym samym czy nie spowodujemy rozsiewu choroby nowotworowej.
Nieznanym jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ byłoby niehumanitarne prowadzenie badań, które miałyby sprawdzić czy masując bańką chińską spowodujemy rozsiew nowotworu, jeśli zakładamy, że tak to powinno to działać. Mam nadzieję, że odpowiedź jest odpowiednio długa i wyczerpująca i wyjaśniła Pani wątpliwości, jeśli są jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania chętnie na nie odpowiem.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko

Masaż bańką chińską polega głównie na pobudzeniu krążenia krwi, wzmocnieniu odpływu chłonki w krążeniu limfatycznym a w konsekwencji przyspieszeniu pozbywania się toksyn z organizmu i poprawieniu ukrwienia. W przypadku toczącej się choroby nowotworowej zawsze istnieje ryzyko przyspieszenia procesu tworzenia przerzutów w wyniku przyspieszonego transportu drogą układu chłonnego. W padaczce nigdy nie jesteśmy pewni co może wyzwolić kolejny napad. Ryzyko jest takie, że taki zabieg może spowodować napad - a tego nikt nie chce. Chorzy na padaczkę starają się ograniczyć ryzyko kolejnych napadów poprzez zmniejszenie potencjalnych czynników wyzwalających.