Dlaczego mężczyźni rzadziej chorują na osteoporozę?

Skoro niedobór estrogenów powoduje osteoporozę, to dlaczego mężczyźni rzadziej na nią chorują?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Osteoporoza jest uwarunkowana przez wiele innych czynników, nie tylko przez stężenie estrogenów. Po okresie menopauzy ilość tego hormonu drastycznie spada, co powoduje ubytek tkanki kostnej przyczyniający się do powstawania osteoporozy. Organizm mężczyzny (np. jego tkanka tłuszczowa) także produkuje estrogeny, ale w dużo mniejszych ilościach. Ta ilość jest w miarę niezmienna przez całe życie, nie ma drastycznego spadku ilości estrogenów, co występuje u kobiet. Dieta, genetyka, styl życia mają także niemały wpływ na ryzyko wystąpienia osteoporozy. Zapraszam do serwisu abcosteoporoza.pl (będzie pod koniec tygodnia).