Dlaczego miesiączka wystąpiła wcześniej niż zwykle?

Witam. Mam 23 lata. Od pół roku stosuję hormonalną antykoncepcję i dotychczas krwawienie z odstawienia pojawiało się 2-3 dni po skończeniu opakowania. Wczoraj wieczorem wzięłam ostatnią tabletkę z opakowania, ale też wczoraj pojawiła się najpierw krew w śluzie, a później także brązowe plamienie. Wszystko wskazuje na to, że dostałam okres (ostatnio tak u mnie wygląda, czyli prawie zero krwi, ale brązowe plamienie przez kilka dni w czasie 7-dniowej przerwy). Tabletki przyjmowałam zawsze regularnie, nie wystąpiły biegunki ani wymioty, nie przyjmowałam żadnych leków czy innych specyfików, które mogłyby wpłynąć na obniżenie działania antykoncepcji. Czy zbyt wczesny okres może być wynikiem dużego stresu? Co może być przyczyną wcześniejszego okresu? I czy antykoncepcja jest w tej sytuacji zachowana?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Przyczyn wystąpienia wcześniejszego niż zwykle krwawienia z odstawienia może być naprawdę bardzo wiele, począwszy od wielu zmian chorobowych a na zmianach stylu życia kończąc. Może być to również jak najbardziej wynik stresu, w szczególności jeśli towarzyszyły temu dodatkowo zmiany w odżywianiu. Proszę również pamiętać, że takie zmiany mogą być efektem działań niepożądanych tabletek. Jeśli takie krwawienia wystąpią ponownie wraz z następnym cyklem konieczna może być zmiana preparatu na inny - ze zwiększoną ilością hormonów (oczywiście po wykluczeniu innych potencjalnych przyczyn krwawienia).
Skuteczność antykoncepcji, pomimo wystąpienia takiego przedwczesnego krwawienia jest zachowana.