Dlaczego mój maluch nie śpi w nocy?

Witam!

Jestem mama 3,5-miesięcznego chłopczyka. Od samego początku karmię go mlekiem modyfikowanym. W dzień jadł co 3 godz, a w nocy co 4 lub 5. Zjada ok. 160 ml tego mleczka, do tego wypija ok. 400 ml herbatki dziennie. Od jakiegoś tygodnia mój maluch zaczał w dzień jeść co 4 godz., ale w nocy budzi się częściej. Około godz. 21 je butlę przed snem, prześpi ok. 3 godz., potem zje ok. 50 ml i tak co godzinę się budzi, i dalej je. Mam pytanie - czy on sobie pomylił dzień z nocą i dlatego jest głodny w nocy? Czy po prostu nie pojada już sobie na noc samym mlekiem i trzeba mu już podawać np. kaszkę na noc? Waży ok. 7 kg.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Zmiany rytmu karmienia niemowlęcia, jego zmienny apetyt itp. mogą występować. Czasem niestety tego typu zmiana bardziej odpowiada maluszkowi i postanawia w tym pozostać. Jednak często są to zmiany przemijające.

Jeśli chodzi o dokarmianie synka przy pomocy kaszek itp., to zalecenia mówią o wprowadzaniu tego typu pokarmów najwcześniej w wieku skończonych 5-ciu miesięcy. Dlatego wstrzymałbym się z ich podawaniem. Spróbowałbym za to podawać zwiększoną ilość pokarmu w dzień (o 10 ml) oraz powoli odchodziłbym od dokarmiania nocnego (w zamian za to w nocy jedynie dopajać herbatką).

Tego typu "zaburzenia" w jedzeniu, jak już napisałem, są częstym zjawiskiem, i najważniejsze w tej sytuacji jest obserwacja, czy zmieniło się coś w zachowaniu dziecka, np. czy nie stało się apatyczne, mniej skore do zabawy, bardziej ospałe, pręży się, jest bardziej drażliwe itp. Tego typu objawy mogą świadczyć o jakiejś chorobie i wymagają konsultacji lekarza pediatry/rodzinnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.