Dlaczego moja 11-letnia córeczka płacze przed pojściem do szkoły?

Mam 32 lata, od 11 lat jestem matką. Córeczka od 4-5 roku życia prowadzana jest do przedszkola, niestety pomimo upływu tylu lat nadal bardzo nerwowo, a właściwie to lękowo reaguje na wyjścia do szkoły. Płacze i widać po niej, że ma jakieś stany depresyjne, nie wiem sama jak to nazwać. Nie chce się umyć wieczorem, spakować, nawet naszykować ciuszków do szkoły. Po przyjściu ze szkoły nic nie opowiada pomimo tego, że zawsze z mężem grzecznie pytamy i prosimy żeby coś nam opowiedziała. Zapomina o lekturach, o zadaniach domowych. Po powrocie ze szkoły totalnie odcina się od tego co w niej było. Nie chce wyjechać na żadną kolonię… Czy to jest normalne ?

Witam!
Zachowanie Pani córki zmieniło się i możliwe, że jest spowodowane trudnościami w szkole. Warto, żeby porozmawiała Pani z nią o tym, co dzieje się w szkole i dlaczego tak niechętnie podchodzi do nauki. Możliwe, że ma problemy z rówieśnikami i dlatego wyraża tak silny opór przed pójściem do szkoły.
Zmiana zachowania dziecka zwykle związana jest z trudnym dla niego przeżyciem. Warto, żeby pokazała Pani córeczce, że może Pani zaufać oraz że pomoże jej Pani w rozwiązaniu jej problemu. Proszę jednak pamiętać, że coś, co dla Pani będzie błahostką dla córki może oznaczać problem nie do przezwyciężenia. Zachęcam zatem do podejmowania prób rozmowy o problemach i wyrozumiałości.

Pozdrawiam