Dlaczego moja 3-letnia córcia nie bawi się z rówieśnikami?

Moja córeczka chodzi od września do przedszkola. Od samego początku nie ma koleżanek. Zna już wszystkie dzieci, ale nie chce się z nikim bawić. Jak jest czas zabawy siada sama przy stoliku i bawi się układankami. Grzecznie wykonuje polecenia wychowawczyni, uczy się wierszyków i piosenek. Pani chwali, że jest grzeczna i kochana. Cieszy mnie to oczywiście, ale czy to normalne, że nie bawi się z rówieśnikami? Gdy wraca do domu wychodzi z niej mały diabełek. Od razu zabiera zabawki młodszemu braciszkowi, pluje, bije i jest niegrzeczna. Synek się broni i kończy się krzykiem obojga. Martwi mnie jej zachowanie i nie wiem jak postępować. Proszę o jakąś poradę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie:)

Zachowanie córeczki jest dość typowe dla dziecka, w którego życiu nastąpiło wiele zmian, na które było przygotowywane, ale z którymi sobie nie radzi albo radzi sobie na swój sposób. Szkoda, że nie wspomina Pani, w jakim wieku jest młodszy synek, bo to wiele mogłoby wyjaśnić np. zmianę roli w rodzinie, pewnej pozycji i zmianę uwagi otoczenia - bliskich osób wobec dziewczynki - stąd zachowania dość zdecydowane wobec młodszego brata.

Zachęcam do uczenia dziecka jak ma radzić sobie w konfliktowych sytuacjach i pokazywać jak można rozwiązać jakąś sytuację:) Jeśli ma Pani trudności, aby poradzić sobie z tym sama to warto zasięgnąć pomocy psychologa dziecięcego, który wskaże jak radzić sobie z córeczką w domu oraz jak nauczyć ją bawienia się z innymi dziećmi:) bo tego niestety często trzeba dzieci uczyć modelując pewne zachowania:)

Pozdrawiam