Noworodek nie chce spać - co robić?

Witam. Chciałbym zapytać dlaczego noworodek nie chce spać? Moja dwutygodniowa córeczka ma problem z zasypianiem. Wcześniej spała trzy cztery godziny, ale od trzech dni śpi godzinę dwie i budzi się. Daję jej jeść, usypia i budzi się co pięć minut. Usypianie jej zajmuje mi 1-2 godziny. Gdy wyszliśmy ze szpitala dostała kolkę. Dodam, że nie karmię piersią, ponieważ nie mam pokarmu. Zaczęliśmy dawać jej herbatkę z włoskiego kopru, myślę, że jej przeszło, bo nie ma takich napadów bólu. Usypia przy butelce, nagle gwałtownie budzi się  podnosi główkę rusza rączkami, po czym normalnie pije mleko albo zamyka oczka i śpi dalej, jeśli w tym momencie jej nie karmię. Przy kąpaniu straszliwie płacze, nawet przy zmianie pieluszki. Uspokaja ją butelka, smoczka nie chce ssać. Może jestem przewrażliwiona. Otóż w tej chwili mieszkam we Włoszech, kontaktowałam się z pediatrą, ale on mówi, że dziewczynki tak mają, są bardziej niegrzeczne i to normalne, że czasami noworodek nie chce spać. Z góry dziękuję.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Trudno powiedzieć czy dziewczynki w tym wieku są bardziej "niegrzeczne" niż chłopcy i wydaje mi się to dość niefortunne sformułowanie. Dziecko jest jeszcze bardzo malutkie i tak naprawdę oswaja się ze światem zewnętrznym, poza brzuszkiem mamy: nie widzi jeszcze zbyt dobrze (jakby przez zamarznietą szybę), zbyt mocno odbiera bodźce z otoczenia itd.

Zachęcam przed wszystkim do obserwacji dziecka i robienia nawet notatek na swój własny użytek, o tym kiedy uspokaja się szybciej, jak reaguje po masażykach całego ciała, czy chętniej zasypia gdy jest względnie cicho czy gdy dobiegają jakieś dźwięki np, suszarka, odkurzacz itp. Zachecam do uprzedzania maluszka przed przystąpieniem do jakiejś czynności np. kąpiel, zmiana pieluszki.

Można mówić do dziecka co będzie Pani robiła, a przed konkretną czynnością również dawać sygnał sensoryczny np. przed kąpielą delikatnie zamoczyć stopę lub dłoń dziecka w wodzie i delikatnie zanurzać w wanience;)

Na kolki polecam masaże lub okłady z ciepłej pieluszki tetrowej lub flanelowej (można je rozgrzać żelazkiem).

Pozdrawiam