Dlaczego moja mama wymyśla historie dotyczące siebie?

Moja mama wymyśla historie dotyczące siebie i innych ludzi (często krzywdzące dla nich)i wierzy, że są prawdziwe. Ciągle wszystkich podsłuchuje i podgląda chociaż sama twierdzi że jest podsłuchiwana. Często płacze. Przeinacza słowa i świetnie manipuluje ludźmi, którzy wierzą we wszystkie jej historie. Mimo małżeństwa ma romans homoseksualny. Bywa agresywna. Co może jej dolegać? Jakie są możliwości zmuszenia jej do diagnozowania się i leczenia? Oczywiście odmawia wizyty u lekarza.

Objawy, które zostały opisane powyżej najlepiej by zostały skonsultowane z lekarzem psychiatrą. Dobrze by było, gdyby mama również później, po diagnozie psychiatrycznej, skorzystała z pomocy psychologa, psychoterapeuty - jeśli takie będą wskazania.
Niestety nie istnieje możliwość zmuszenia kogokolwiek do terapii czy leczenia farmakologicznego, chyba że osoba taka stwarza zagrożenie dla siebie (ma myśli samobójcze) lub osób w swoim otoczeniu (grozi, że kogoś zabije/ okaleczy).
Psychoterapia jest też najbardziej skuteczna, gdy osoba na nią uczęszczająca jest zmotywowana do pracy nad sobą, a nie przymuszana.
Warto rozmawiać z mamą o korzyściach związanych z wizytą u lekarza, uspokoić, ze to tylko konsultacja, zachęcać do rozmowy z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie.

Jeśli jej stan nie zagraża jej zdrowiu, życiu lub mieniu innych osób, pozostaje jasno i wyraźnie komunikować potrzebę leczenia i stawianie granic w sytuacjach trudnych. W tej sytuacji jednak konieczna będzie interwencja lekarska- na początek lekarza rodzinnego, ale warto także skorzystać z pomocy lekarza psychiatry.