Dlaczego moje 17-miesięczne dziecko nie przesypia spokojnie nocy?

Witam. Proszę o radę, bo już nie wiem co robić. Mam synka, który wkrótce skończy 17-miesięcy. Od urodzenia nie przespał jeszcze ani jednej nocy. Od miesiąca noce są koszmarne. Synek zasypia bez problemu, jednak budzi się po 4 godz. snu i potrafi ze 4 godz. się wiercić, płakać i potem zasypia na ok. 4 godz. Dodam, że nie idą mu żadne ząbki, nie chce jeść czy pić. Nic nie miał zmieniane przez ten czas. Czasami po takiej nieprzespanej noce nawet nie śpi w dzień. Proszę o poradę. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Trudno powiedzieć dlaczego maluchy czasem budzą się w nocy i nie mogą spać. Zachowanie i niepokój może wynikać np.: ze zmiany diety - wprowadzenia nowego składnika utrudniającego trawienie, zmiany realizacji potrzeby snu i zwiększonej aktywności lub zaburzeń sensorycznych. Warto obserwować maluszka, aby dowiedzieć się kiedy zasypia chętniej i dłużej, co sprawia, że jego sen jest mocniejszy, a samo dziecko bardziej pogodne. Warto również skontaktować się z terapeutą integracji sensorycznej, który oceni czy zachowanie nie jest wywołane trudnościami w przetwarzaniu napływających do dziecka bodźców i zrobić, aby to zmienić.

Zachęcam do wprowadzenia pewnego rytuału, który pozwoli maluchowi spać spokojniej: po ciepłej kąpieli, masaż całego ciała z dość silnym lub słabszym (zależy od dziecka) dociskaniem ciała:) Spokojny głos, masaż, obecność mamy i chwilę tylko dla mamy i dziecka, powtarzane systematycznie przez około miesiąc i dłużej mogą naprawdę zdziałać cuda.

Pozdrawiam