Dlaczego moje 5-letnie dziecko ciągle wszystko powtarza?

Witam serdecznie,

mój problem dotyczy 5-letniego syna, otóż od ok. miesiąca powtarza dosłownie wszystko, co się do niego mówi, jak się zada mu pytanie, to najpierw w całości je powtarza, a dopiero później odpowiada. Jak się nie chce mu kolejny raz powtórzyć, to się denerwuje, potrafi np. przyjść po paru minutach i zapytać, a co mówiłaś do mnie, jak szedłem do kuchni, bo nie pamiętam. Nie jest to kwestia słuchu, gdyż czasem specjalnie mówię coś po cichu, a on słyszy i znów powtarza słowo w słowo. Myślałam, że to takie chwilowe, ale robi się to coraz bardziej męczące i co gorsza – niepokojące.

Proszę o pomoc!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Mowa dziecka może mieć charakter echolalii, tików lub perseweracji i na pewno wymaga konsultacji u psychologa dziecięcego posiadającego doświadczenie w diagnozowaniu zaburzeń rozwojowych. Na pewno wskazana będzie terapia polegająca na wygaszeniu „mówienia- powtarzania” lub innej metodzie, ale dopiero po przeprowadzeniu analizy funkcjonalnej tego zachowania, czyli określeniu, kiedy takie zachowanie niepokojące występuje i co sprawia, że jest go mniej lub więcej;)

Pozdrawiam