Dlaczego moje dziecko budzi się w nocy i nie może zasnąć?

Mój syn ma 2 lata, od jakiegoś czasu budzi się w nocy często w wielkim krzyku. Widać, że się czegoś boi. Nie wiem, co mam wtedy robić. Po jakimś czasie się uspokaja, ale jest tak rozbudzony, że nie zasypia od razu. Często nie śpi przez 2, a nawet 3 godziny. Po takiej nocy dziecko potrafi spać nawet do 12 rano. Nie wiem jak mam sobie poradzić z jego nieprzesypianymi nocami. Bardzo proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Przypuszczalnie maluch cierpi na tzw. przerażenie nocne. Zaburzenie to występuje najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym (ale może pojawić się wcześniej), częściej u chłopców. Prawdopodobnie wynika z niedojrzałości układu nerwowego, który odreagowuje nadmiar bodźców. Pomimo otwartych oczu i krzyku dziecko tak naprawdę śpi dalej, choć może wydawać się rozbudzone.

Jedną z technik jest wybudzanie dziecka przed spodziewanym napadem przerażenia. Z własnego doświadczenia polecam wzięcie dziecka do własnego łóżka.

W przypadku mojego synka, który na napady przerażenia zaczął cierpieć przed 2 r.ż., błyskawiczna reakcja polegająca na spokojnym, cichym przemawianiu do dziecka i kontakcie dotykowym (przytulenie, pogłaskanie po plecach) zapobiegała rozwinięciu się pełnych objawów napadu przerażenia.

Niektórzy autorzy uważają, że im mniej kroków się podejmuje, tym lepiej i że należy tylko zadbać, by dziecko, miotając się, nie zrobiło sobie krzywdy. Napady nocnego przerażenia, choć przerażające, nie są groźne i z czasem zanikają.