Dlaczego moje dziecko kiwa się na boki?

Mój 8-miesięczny synek, siedząc w chodziku czy leżąc na brzuszku, kiwa się na boki. Najpierw myśleliśmy, że tak sobie tańczy słysząc muzykę lub po prostu naśladuje swoją 2,5-letnią siostrę... Ale po jakimś czasie zauważyliśmy, że nawet jak wokoło jest cicho (tv, radio czy komputer jest wyłączony - nic nie gra), to on i tak się kiwa. Otóż nie wiem, jak mam na to reagować? Udać się z tym do specjalisty? Jak tak, to do jakiego?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Zachowanie dziecka może wskazywać na sposób radzenia sobie z emocjami, zaburzenie o charakterze sensorycznym lub stymulację.

Proponuję wykonać dziecku badanie słuchu i wzroku oraz umówić się z psychologiem dziecięcym, który udzieli odpowiedzi na temat rozwijania umiejętności takiego malca.

Proponuję również schować chodzik do szafy i umożliwić dziecku rozwijać się w swoim własnym tempie, na chodzenie będzie jeszcze pora, przed maluchem dopiero raczkowanie:)

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zawsze bujanie się wzbudza niepokój otoczenia bo kojarzy się z chorobą sierocą. Jednak gdy ma normalną rodzinę z kochającymi rodzicami nie należy o tym myśleć.
Tymczasem takie bujanie to również uspokajanie się, znudzenie czy rodzaj stymulacji. Takim jednostajnym ruchem dziecko się wycisza i relaksuje. Trzeba też być czujnym czy to nie jest reakcja na ból, o którym dziecko nie może powiedzieć wiec warto sprawdzić czy nie boli brzuszek, ucho, dziąsło, itd. Jeżeli jednak z jakiś przyczyn bujanie wzbudza niepokój (dziecko nie rozwija się prawidłowo) to warto poradzić się neurologa.
Pozdrawiam AM