Dlaczego moje dziecko nie chce spać w nocy? Jak długo może to trwać?

Witam, mam wielki problem z moim synkiem. 2 stycznia skończył rok i ani jednej nocy do tej pory nie przespał spokojnie. Od małego miał problemy ze spaniem, bardzo mało spał, był zmęczony, a i tak wyrywał się z rąk, kiedy chciałam go uspać. Do tej pory jest podobnie, w dzień śpi może 3 razy dziennie, chwilkę czasem zdarzy się, że prześpi godzinę. Kładę go spać ok. 21, nieraz 22, ponieważ wcześniej nie ma mowy o spaniu, w łóżeczku nie śpi od 6 miesięcy, śpi ze mną, do ok. 24 śpi normalnie, w nocy zaczyna płakać, siada i płacze, kręci się, gdy go położę, strasznie sie wygina, nie mam już sił. Budzi się ok. 6 rano, na wieczór dostaje butelkę mleka, często też pije w nocy, ale nieraz wyrzuci butelkę i po prostu płacze. Próbowałam już różnych sposobów - kłaść go później, bardziej go wymęczyć - nic nie pomaga. Mam jeszcze starszego syna w wieku 4 lat, z którym nigdy nie miałam takich problemów, spał samodzielnie bez żadnych problemów, nie budził się w nocy. Bardzo proszę o radę, co mam zrobić. Nie pamiętam już jak wygląda przespana noc, jestem załamana, jak długo to jeszcze może trwać? Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Trudno powiedzieć jak długo potrwa taki stan, że maluszek wybudza się w nocy, śpi niespokojnie, ponieważ nie wiadomo co powoduje takie zachowanie. Najprawdopodobniej maluszek ma małą potrzebę snu albo potrzebuje pomocy w rozwijaniu umiejętności wyciszania się;)

Zachęcam przede wszystkim do uzbrojenia się w cierpliwość, taki stan nie trwa wiecznie, a przy podjęciu działań zmierzających do jego zmiany, na pewno zachowanie maluszka ulegnie poprawie. Warto obserwować dziecko i robiąc nawet notatki na swój własny użytek zorientować się, co sprawia, że dziecko jest bardziej wyciszone (pora dnia, dieta, sposób spędzania dnia, regularność - powtarzalność pewnych czynności, dźwięki i inne bodźce napływające do dziecka). Zachęcam również do stosowania regularnych masaży dziecka: masujemy dość intensywnie lub nie (w zależności od upodobania, reakcji dziecka) plecy, brzuszek, nóżki, ręce, twarz i głowę. Zachęcam do konsultacji z terapeutą Integracji Sensorycznej, który oceni, jakie są potrzeby sensoryczne dziecka oraz pomoże opracować zestaw zabaw, masaży, sposobów układania dziecka do snu, tak aby poprawić jego kondycję i ułatwić mu zasypianie.

Pozdrawiam