Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 3 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego moje dziecko powtarza czynności?

Mój 7-letni syn wielokrotnie powtarza zwykłe czynności: ma potrzebę i wielokrotnie nie potrafi się opanować przed dotykaniem przedmiotów i osób; często są to przedmioty o intrygującej fakturze, np. skórzana/włochata czapka, jak również pomarszczona dłoń starszej osoby; gładkie przedmioty - najczęściej dotyka łokciem, przedramieniem, muska zewnętrzną częścią dłoni (być może wydaje mu się, że w ten sposób robi to ukradkiem) - ukradkiem, często łokciem dotyka intrygujących go przedmiotów nawet u obcych osób, co często powoduje ich /nasze zażenowanie - zachowania nasilają się w sytuacjach stresowych. Sytuacje mocno się nasiliły ostatnio i strasznie nas martwi to razem z żoną.    

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Jak kąpać niemowlę w wiaderku?

Niemowlę można kąpać nie tylko w specjalnej wanience, ale również w zwykłym wiaderku. Obejrzyj film i dowiedz się, jak należy umyć dziecko w tym naczyniu.

Witam.

Synek najprawdopodobniej przejawia zachowania nazywane stymulacjami: dotyka przedmiotów, osób z jakichś powodów dostarczając sobie pewnych wrażeń sensorycznych lub innych. Zachowania mogą mieć charakter kompulsji czyli pewnego przymusu robienia tych czynności, ale trudno to teraz stwierdzić. Zachęcam do spotkania z psychologiem dziecięcym lub terapeutą pracującym zmian, m.in. metodą poznawczo-behawioralną:) Obserwując dziecko: w jakich sytuacjach wykonuje te czynności i jak reaguje na wprowadzenie zmiany, będzie można podjąć próbę wygaszenia tych zachowań;)

Pozdrawiam
 

Pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy