Dlaczego moje dziecko się buja?

Dzień dobry. Niepokoją mnie dziwne objawy mojej 10 miesięcznej córeczki. Chodzi o to, że jak kładę ją do łóżeczka spać, ona za każdym razem buja się na nogach i bardzo mocno uderza głową w szczebelki, tak jakby w ogóle nie czuła bólu. Ostatnio dałam jej za ochraniacz jeszcze poduszkę, a ona odwróciła się i uderzała głową w inna część łóżeczka, tam, gdzie poduszki nie było. Robi tak nawet przez sen i to kilkanaście razy w ciągu nocy. Poświęcam córeczce dużo czasu, przytulam ją, bawimy się razem i spędzamy ze sobą cale dnie. Ale bardzo mnie niepokoi jej dziwne zachowanie. Dodam tylko, że córeczka jest bardzo ruchliwym dzieckiem. Pozdrawiam serdecznie:)

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Rozumiem Pani zaniepokojenie o rozwój swojej córeczki. Mam nadzieję, że odpowiedź Panią nieco uspokoi.

Rytmicznie buja się lub uderza głową ok. 20 procent niemowląt, największe nasilenie przypada na okres między 18 a 24 miesiącem, a wyrastają z tego przed trzecimi urodzinami. Robią tak, żeby:  uspokoić się, ukoić ból, wyładować złość, zyskać uwagę, ale może być to objawem choroby.

W takich sytuacjach: trzeba zabezpieczyć łóżeczko, poświęcać dziecku dużo uwagi (ale nie wtedy, kiedy uderza głową, lecz gdy jest spokojne), rozwijać poczucie rytmu (muzyka, taniec z dzieckiem, maszerowanie, uderzanie razem w bębenek i klaskanie w ręce), dostarczać możliwości do wyładowania energii, może pomoże uspokajający wieczorny rytuał.

Na wszelki wypadek, proszę tez skonsultować się z pediatrą.

Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dzieci czasem w ten sposób się uspakajają zwłaszcza przed snem jeśli jednak jest to bardzo intensywne i wręcz może zagrażać dziecku staje się niebezpieczne. Ochraniacz to dobry pomysł ale warto byłoby skonsultować sie z lekarzem i neurologiem dziecięcym.
Pozdrawiam AM