Dlaczego moje oczy zmieniają kolor?

Moje oczy mają przeważający kolor zielony, ale kiedy się popatrzysz w moje oczy głębiej, zaczynają zmieniać się na inny kolor, przeważnie jest to niebieski, ale również się zmieniają, po chwili na bardzo jasny brąz i szary. Wystarczy, że kto się wpatrzy w moje oczy, a one zaczynają się zmieniać. Czy to jest normalne? Moje oczy też się bardzo szybko zmieniają na mój nastrój. Już wielu ludzi zafascynowało się nimi. Nie wiem, czy to jest normalne i czy nie jestem chora. Co się dzieje ze mną? Trwa to już dość długo.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Kolor oczu, a raczej ich części zwanych tęczówkami, uzależniony jest od rodzaju i ilości barwników w nich zawartych. Są one cechą osobniczą, niepowtarzalną. Niekiedy kolor oczu w zależności od warunków oświetlenia może wydawać się różny - obserwowane jest to zwłaszcza u osób z "jasnymi" oczami - u których ciężko jest określić, czy oczy są niebieskie, szare czy też zielone. Są to kolory uzupełniające się, różnie widoczne w różnym widmie światła, o różnej temperaturze

Jest to zjawisko bardzo powszechne i jak najbardziej normalne. Nie jest w żadnym przypadku powodem do niepokoju. Powinna Pani się cieszyć, że tak wiele osób zwraca uwagę na Jej oczy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!