Dlaczego moje piersi mają różny kolor?

Mam 29 lat, zaczęłam od niedawna (z racji wieku) interesować się zagadnieniami związanymi z profilaktyką chorób piersi i mam pytanie. Od 13 roku życia jeden z moich sutków ma nieco inne zabarwienie od drugiego- na styku otoczki sutkowej ze skórą jest jakby ciemniejsza, brązowa aureola (tak, jakby otoczka sutkowa była otoczona dodatkową obręczą, cała otoczka jest jasnoróżowa). Dodam, że obie otoczki sutkowe mają taką samą wielkość, nie ma innych objawów typu wyciek, wciągnięcie, szorstkość, nie wyczuwam też żadnych zgrubień- obie otoczki zachowują się tak samo pod wpływem zimna, przy unoszeniu ramion, itp.

Zaniepokoiły mnie również towarzyszące temu blado-brązowe, rozmyte, nieregularne plamki, widoczne na tej piersi szczególnie w ostrym, jarzeniowym oświetleniu (plamki mam również od 13 roku życia). Plamki znikają na chwilę pod wpływem nacisku, po czym pojawiają się znowu. Skóra na obu piersiach jest gładka i taka sama w dotyku, nie jest zaczerwieniona, szorstka, a nic z tych rzeczy. Jestem już umówiona na wizytę do ginekologa, którego z pewnością o to zapytam, ale dopiero w przyszłym tygodniu, a zagadnienie mnie dość nurtuje.

Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

W diagnostyce chorób piersi (zwłaszcza raka piersi) istotne są przede wszystkim zmiany, których wcześniej nie obserwowano, a pojawiły się nagle - przede wszystkim (jeżeli chodzi o skórę piersi) - objaw tzw. skórki pomarańczowej czyli zmiana faktury skóry z gładkiej na przypominającą powierzchnię pomarańczy (nierówna, obecność dołków itp). Zaczerwienienie skóry związane jest zazwyczaj z poważnie zaawansowana chorobą nowotworową lub tzw. rakiem zapalnym piersi.

Zmiany takie jak przebarwienia skóry, piegi itp. nie są raczej spowodowane chorobami piersi, a mogą stanowić osobniczą cechę - tak jak znamiona lub piegi.

Wydaje się zatem, że zmiany które Pani opisuje - zwłaszcza, że są obecne od tak dawna nie stanowią powodu do niepokoju. Niemniej warto aby obejrzał je lekarz, gdyż tylko osobiste badanie pacjenta pozwala na postawienie pewnej diagnozy.

Pozdrawiam serdecznie.