Dlaczego może spóźniać mi się okres?

Ostatni raz miesiączkę miałam 30 czerwca i już powinnam ją mieć, ale nie mam. Nie współżyłam ostatnio z moim chłopakiem. Okres czasami miałam co 17 dni, a czasami nawet co 32. Czy coś jest nie tak? Proszę o radę. Co mam zrobić?

16 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna się Pani udać do lekarza ginekologa w celu zrobienia badań hormonlanych i określenia przyczyny nieregularnych miesiączek. Może to być hiperprolaktynemia czyli zbyt obfita produkcja prolaktyny, wpływająca na nieregularne owulacje i miesiączki - nieleczona może prowadzić do osteoporozy i uniemożliwiać zajście w ciążę.

Jeżeli obserwuje Pani u siebie objawy dużego stężenia męskich hormonów (np. nasilony trądzik) to bardziej prawdopodobny będzie zespól policystycznych jajników (PCOS), który wykrywa się również badaniami hormonalnymi, a także badaniem USG jajników. Ale jest to wszystko jedynie moja zgadywanka, bez wizyty u ginekologa nie obędzie się.

Pozdrawiam serdecznie!