Dlaczego nadal mam nieregularne cykle?

Dzień Dobry. Mam 21 lat a nadal mam nieregularne cykle. Czasem miesiączki sa bardzo bolesne. Do tego mam dziwne owłosienie na brodzie i ogolnie caly czas jestem senna i zmeczona. Byłam u ginekologa, robiłam usg i Pani doktor powiedziała zę wszystko jest w normie. Więc to pewnie wina hormonow. Wybieram się teraz do endokrynologa lecz nie wiem jakie badania hormonow powinnam zrobić idąc do niego i w jakie dni cyklu muszę zrobić te badania. I to właśnie moje pytanie. Będę bardzo wdzięczna za poradę

Dzień dobry,

Przed wizytą proszę wykonać następujące badania:
najlepiej między 2-5 dniem cyklu, rano na czczo: testosteron całkowity, SHBG, 17 (OH) Progesteron, androstendion, DHEA-S oraz prolaktynę , TSH (FT4, FT3, antyTPO i aTG) i kortyzol. Warto również między 22-24 dniem cyklu ocenić progesteron. Te badania powinny wystarczyć, a jeśli będą konieczne dodatkowe badania, lekarz po zbadaniu Pani i zebraniu wywiadu z pewnością Panią o tym poinformuje.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych