Dlaczego nagle zaczęłam mieć luźne stolce?

Witam, od około 2 miesięcy mam luźniejsze, miękkie stolce, czasem zdarzają się papkowate i nieuformowane, ale nie są to biegunki. Dawniej miałam problem z wypróżnianiem i miałam zaparcia i nie wiem, dlaczego moje stolce nagle zrobiły się bardziej miękkie. Czasem pobolewa mnie brzuch i mam uporczywe wzdęcia, ale wszystko mija po wypróżnieniu się. Czuje również przelewanie się w brzuchu i burczenie. Pije ok. 1,5 l wody mineralnej dziennie, nie licząc herbaty i kawy, staram się dobrze odżywiać. Czy mam jakieś powody do niepokoju? Martwię się, że to może być jakaś choroba jelit. Ogólnie czuję się dobrze, nie tracę na wadze. Jednak gdy tylko usłyszę przelewanie się w brzuchu denerwuję się, bo wiem, że wystąpi luźny stolec. Nie wiem, czy przesadzam i wyolbrzymiam problem i czy nie jest to na podłożu psychicznym, bo jestem bardzo nerwową osobą. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zmiana konsystencji stolca może być objawem wielu schorzeń. Niemożliwe jest zatem ustalenie przyczyny bez dokładnego zebrania wywiadu i wykonania choć podstawowych badań.

Najczęstsza przyczyna papkowatych stolców to nieprawidłowa dieta. Spożywanie produktów typu fast food, słone przekąski oraz picie napojów gazowanych bardzo często wpływa na wygląd stolca i wywoływanie uczucia przelewania w brzuchu. Warto przed wizytą u lekarza zmodyfikować dietę na kilka dni wprowadzając do codziennego menu produkty bogate w błonnik, m.in ciemne pieczywo, surowe warzywa i owoce.
Jeżeli nie łączy Pani występowania dolegliwości ze spożyciem intensywnie przetworzonej żywności wskazane jest przeprowadzenie diagnostyki Pani dolegliwości. Niezbędne badania do wykonania zleci Pani lekarz rodzinny po przeprowadzeniu wywiadu i palpacyjnym Pani zbadaniu.

Ze względu na wspomnianą przez Panią nerwowość istnieje podejrzenie, że Pani dolegliwości są objawem zespołu jelita wrażliwego, którego głównym podłożem jest czynnik psychogenny. Choroba ta objawiać się może właśnie naprzemiennymi zaparciami i biegunkami. Tę jednostką chorobową także może rozpoznać Pani lekarz rodzinny.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,

Luźne stolce, które Pani opisuje mogą być spowodowane różnymi chorobami. Należy raz jeszcze zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, moczu, usg brzucha. Być może trzeba będzie też wykonać kolon skopię i gastroskopię. Biegunki najczęściej spowodowane są nieprawidłową dietą, słonymi przekąskami i fast foodami. W Pani przypadku problem ten nie występuje.

Dolegliwości, które Pani opisuje mogą być też spowodowane tzw. zespołem jelita drażliwego. Charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień, występującymi na przemian biegunkami i zaparciami, oraz mogącymi towarzyszyć tym dolegliwościom bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Nie wszyscy pacjenci zgłaszają się do lekarza, większość próbuje samemu leczyć dolegliwości.

Zespół jelita drażliwego może występować z przewagą zaparć i biegunek. W postaci biegunkowej występują więcej niż 3 stolce dzienne wraz z nagłym parciem na stolec.

Biegunki mogą być także wywołane zakażeniem pasożytami, zwłaszcza jeśli towarzyszy im utrata wagi.

Poza tym przyczyną biegunek i stolca o luźnej konsystencji może być także nieprawidłowa dieta, stres, napięcie emocjonalne oraz spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu. W Pani przypadku może wiązać sie to z napięciem emocjonalnym. Może u Pani występować zespół jelita drażliwego, który wiąże się zarówno z biegunkami, jak i z zaparciami. U Pani również mogą one występować naprzemiennie.

W Pani przypadku radziłabym udać się do lekarza POZ, który wykona podstawowe badania. Ewentualnie da on później skierowanie do gastrologa, który wykona bardziej skomplikowane badania.