Kobieta

Dlaczego nie chce mi się żyć? Ciągle jestem smutna, nic mi się nie chce, nie chcę z nikim się spotykać, a do pracy chodzę, bo muszę. Nie wierzę facetom i nie mam, tak naprawdę, ani jednej osoby, której mogłabym opowiedzieć o swoich problemach. Co robić? Doradźcie, wydaje mi się, że mam depresję, ale boję się iść z tym do lekarza. Już dwa razy próbowałam skończyć z życiem.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie.

Na podstawie tak krótkiego opisu trudno jest określić, jakie mogą być przyczyny Twojego fatalnego nastroju. Przyczyny kryzysu i narastającej frustracji mogą być tak różne, jak różni są ludzie i ich doświadczenia. Jedną z nich może być depresja.

Bez względu na przyczynę, skuteczna pomoc jest możliwa - wystarczy zgłosić się do lekarza psychiatry lub psychologa. Wiele osób przeżywa zawstydzenie, lęk i niepewność przed tego typu wizytą, to zrozumiałe.

Można to również tłumaczyć samymi objawami depresji, w której typowe jest negatywne przewidywanie przyszłości, czyli katastrofizacja: "nie pójdę do lekarza, bo to i tak mi nic nie da" oraz myślenie typu "wszystko albo nic": "nikt nie może mnie zrozumieć", "nie mam nikogo, komu mogłabym się zwierzyć".

Zachęcam więc do pewnego eksperymentu: zgłoś się na rozmowę z psychologiem i lekarzem i sprawdź, czy rzeczywiście nie ma nikogo, komu mogłabyś opowiedzieć o swoich problemach. Nie jest potrzebne skierowanie, leczenie depresji jest bezpłatne również dla osób nieubezpieczonych.

Jeśli występują uporczywe myśli samobójcze można zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.
Skoro zdecydowałaś się na zadanie pytania na łamach naszego portalu, jesteś gotowa na przyjęcie pomocy.
Nie zamykaj się ze swoimi problemami - wiele osób może się nie domyślać, że potrzebujesz wsparcia, ale chętnie Ci go udzieli, jeśli powiesz, jakiej pomocy potrzebujesz.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Neurologia – Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  • Depresja – Depresja to zespół zaburzeń psychicznych dotykających nastroju.  Depresja ma kilka grup objawów – obniżenie nastroju, obniżenie tempa działania i myślenia, lęk, a nawet objawy somatyczne. Nie do końca znane są przyczyny powstawania depresji, określa się tylko czynniki, które mogą jej sprzyjać, jak np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach