Dlaczego nie czuję teraz ruchów dziecka?

Witam, około tygodnia temu pojechałam na izbę przyjęć, ponieważ czułam ciągły ból w krzyżu dość mocny, ból podbrzusza też występował, ale słabszy, a co najgorsze nie czułam ruchów dziecka. Pierwsze ruchy poczułam w 17 tygodniu, a w 18 już nie czułam tylko ból krzyża to mnie niepokoiło. W trakcie badania okazało się że dziecko żyje serduszko bije, ale lekarz powiedział mi że długość szyjki wynosi 2,3 cm i dziecko ma 15 dkg.

Po świętach 3 dni temu poszłam do swojego prowadzącego lekarza i powiedział że jest ok, bóle krzyża są spowodowane ciążeniem brzucha a odnośnie szyjki z tego co widzę na zdjęciu z USG jest napisane length 4,51 cm nie wiem czy to oznacza długość szyjki. A czy waga dziecka w 19 tygodniu ciąży nie jest za mała a długość ciała 15 cm? Brzuch w porównaniu do wcześniejszej ciąży jest bardzo mały, jakbym się tylko dobrze najadła i tyle. Krzyże nadal bardzo mnie bolą i czuję ból w podbrzuszu nadal są bardzo słabe a czasami w ogóle nie odczuwalne ruchy dziecka. W końcu jaką mam tą długość szyjki i co powinnam robić? Czy ona naprawdę się skraca czy jest krótka a te ruchy dziecka nie odczuwalne? Jestem zrozpaczona. Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W 19. tygodniu ma Pani prawo nie czuć jeszcze intensywnych, częstych ruchów płodu. Prawidłowo długość szyjki nie powinna być mniejsza niż 25 mm, natomiast ryzyko porodu przedwczesnego wzrasta znacznie, gdy wynosi ona mniej niż 15 mm. Length znaczy długość, ale nie wiem, co oznaczono w ten sposób na zdjęciu, które Pani trzymała. Powinna Pani poprosić teraz swojego lekarza prowadzącego o kontrolę długości szyjki w badaniu USG, tak aby ustalić ostatecznie, czy szyjka jest zbyt krótka czy nie. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, lekarz zaproponuje Pani dalsze postępowanie - założenie pessara położniczego i stosowanie progesteronu dopochwowo. Do tego czasu radzę przyjmować No-Spę doraźnie, wtedy gdy czuje Pani bóle. Natomiast szacowana masa płodu na tym etapie ciąży ma znikome znaczenie, nie ma sensu się tym przejmować. Najważniejsze, że stwierdzono prawidłową czynność serca i nieobecność objawów wskazujących na odklejanie łożyska. Niedługo czeka też Panią USG połówkowe, podczas którego oceniona zostanie anatomia płodu i mam nadzieję ostatecznie się Pani uspokoi. Pozdrawiam serdecznie!