Dlaczego nie dostałam krwawienia z odstawienia a pojawiły się plamienia śródcykliczne?

Witam! Przyjmuje tabletki od ok roku i w grudniu 2010 zaniepokoiło mnie to, że tak w połowie opakowania dostałam plamienia a potem w czasie stosowania tabletek placebo normalnie dostałam okres. W styczniu br. było podobnie również dostałam plamienia tak ok. 21 tabletki w blistrze jednak menstruacja w czasie tabletek placebo nie wystąpiła. Przez cały ten czas stosuje tabletki regularnie o ustalonej porze nie zapomniałam ani o jednej tabletce, nie chorowałam i okres miałam regularnie do grudnia ubiegłego roku. Czy może mieć na to wpływ, iż zaczęłam pracować fizycznie w porach wieczorowych, nieregularne posiłki i ogólne zmęczenie? Mam jeszcze jedno zapytanie czy to, że mój organizm jest troszkę osłabiony przez taki tryb życia mogło zachwiać skutecznością tabletek i czy można wykluczyć ciąże?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nigdy nie możemy w 100% wykluczyć ciąży, nawet przy idealnym stosowaniu najskuteczniejszej metody antykoncepcyjnej, jaką jest antykoncepcja hormonalna. W sytuacji, gdy nie pojawia się krwawienie z odstawienia (w Pani przypadku krwawienie podczas przyjmowania tabletek placebo), należy wykonać test ciążowy - najlepiej dwukrotnie, pierwszy raz po przyjęciu ostatniej tabletki placebo i drugi po tygodniu, jeśli wynik pierwszego testu był negatywny. Jeśli dotąd nie wykonała Pani testu ciążowego, proszę to zrobić jak najszybciej.

Podczas przyjmowania tabletek, od czasu do czasu krwawienie w przerwie czy podczas przyjmowania tabletek placebo ma jednak prawo nie pojawić się, być może w Pani przypadku jest to związane z przemęczeniem.

Krwawienia śródcykliczne, których Pani ostatnio doświadcza, mają najpewniej charakter krwawień przełomowych. Są one spowodowane przewlekłym oddziaływaniem przyjmowanych z zewnątrz hormonów na błonę śluzową macicy, która przyrasta aż do momentu, gdy samoistnie zacznie się złuszczać. Ponieważ śluzówka złuszczyła się już podczas przyjmowania ostatnich tabletek czynnych, możliwe że dlatego właśnie nie wystąpiło krwawienie z odstawienia. Po wykluczeniu ciąży, proszę udać się do ginekologa, by ten zbadał Panią i potwierdził bądź wykluczył hipotezę o krwawieniach przełomowych. Może Pani bowiem również cierpieć na jakiegoś rodzaju schorzenia organiczne narządu rodnego, jak polipy czy nadżerka.

Nieregularny tryb życia nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!