Dlaczego nie mam miesiączki, chociaż przestałam karmić piersią?

Karmiłam synka do 7 miesięcy i nie miałam cały czas miesiączki, kiedy przestałam karmić po miesiącu dostałam miesiączkę, która trwała 2 tygodnie i już 2 miesiąc nie ma miesiączki i nie wiem dlaczego.
Pierwsza moja myśl, że jestem znowu w ciąży, ale zrobiłam test i wyszło negatywnie, a nadal nie miesiączkuję - dlaczego?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że nie ma na razie powodów do niepokoju. Pani organizm był w ciągu ostatnich miesięcy narażony na ciągłe zmiany hormonalne. Najpierw rozwijała się ciążą, a następnie karmiła Pani dziecko piersią, czemu towarzyszy wyższe niż normalnie wydzielania prolaktyny, hamującej naturalny cykl płciowy. Obecnie organizm musi powrócić do tej naturalnej równowagi, co może mu zająć nawet kilka miesięcy. Robienie badań poziomów hormonów na tym etapie byłoby "strzelaniem z armaty do kaczek".

Jeśli sytuacja się nie unormuje w ciągu dwóch-trzech miesięcy, krwawienie się nie pojawi przynajmniej raz w tym okresie, proszę się udać do lekarza ginekologa czy ginekologa-endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie!