Dlaczego nie mam miesiączki i nie mogę zrzucić zbędnych kilogramów po ciąży?

Witam! W ubiegłym roku urodziłam zdrową córeczkę, którą karmiłam piersią przez okres 9 miesięcy. Karmiłam jedną piersią a z drugiej systematycznie odciągałam pokarm. Przez ostatnie miesiące częstotliwość karmienia zmniejszyła się do 3 razy w ciągu dnia, ponieważ dziecko było dokarmiane mlekiem modyfikowanym (miałam za mało pokarmu). Nocą córka nie budziła się do karmienia. O odstawieniu dziecka od piersi zdecydowałam, gdy ilość pokarmu zacząła systematycznie się zmniejszać, a mój maluszek domagał się bardziej treściwego jedzenia. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że do dnia dzisiejszego nie zaczęłam miesiączkować. Co gorsza ostatnie badanie wykazało, że wcale się na to nie zanosi. Zrobiłam badania krwi na sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy, progesteron, estradiol itd. Na szczęście hormony tarczycy są w porządku, jednak mam niedobór progesteronu oraz niski estradiol. Lekarz przepisał mi D*** na wywołanie miesiączki (kuracja na trzy miesiące). Moje zdenerwowanie potęguje fakt, że nie mogę schudnąć po ciąży, a wręcz przeciwnie - pomimo diety, picia dużej ilości wody i ćwiczeń waga początkowo stała w miejscu, a teraz to nawet idzie w górę. Czuję jak powoli moje ubrania robią się przyciasnawe, pomimo że jeszcze dwa miesiące temu były na mnie luźne. Dodam, że podczas karmienia piersią też nie udało mi się zbyt wiele zrzucić. Sama już nie wiem, co mam robić, aby temu zaradzić. Co mi tak naprawdę dolega? Czy ten lek pomoże? Czy po uregulowaniu hormonów uda mi sie zrzucić zbędne kilogramy? Proszę o poradę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z powrotem do miesiączkowania po okresie karmienia może być różnie - u jednych kobiet trwa to miesiąc, u niektórych pierwsza miesiączka może pojawić się w 6 miesięcy po zakończeniu karmienia.
Ostrożnie podchodziłabym też do ogólnie panującego stwierdzenia, iż karmienie piersią może być metodą na odchudzanie i ułatwia zrzucenie kilogramów, które w nadmiarze zgromadzono w okresie ciąży. Związane jest to z nadmierną podażą pokarmu w tym okresie i dużej ochoty na pokarmy wysokokaloryczne.

Chcąc schudnąć radziłabym, aby bardzo skrupulatnie zaczęła Pani zapisywać, co Pani je przez okres tygodnia czasu (łącznie ze wszelkimi "drobiazgami", dojadaniem resztek po dziecku itp.) i porówanie z tabelami kaloryczności produktów - może się okazać, że wcale nie jest tego mało...
Dalej pozostaje rezygnacja z produktów bardziej kalorycznych na rzecz mniej kalorycznych, właściwe łączenie grup produktów i przede wszystkim ograniczenie ilości spożywanego jedzenia.

Powodzenia!