Dlaczego nie mam miesiączki od 3 miesięcy, czy to przez odchudzanie?

Mam 15 lat. Ważę 42 kg przy wzroście 160 cm. Kiedy koleżanka powiedziała, że mam uda grubsze od niej, zaczęłam się odchudzać. Zawsze byłam drobna... ale chciałam mieć chudsze uda, ważyłam wtedy 45 kg. Teraz kiedy mówię, ile ważę, mówią mi, że nie powinnam się odchudzać, ale ja chcę mieć szczupłe nogi! Próbowałam już ćwiczyć, ale nie daję rady, nie mam ani silnej woli, ani czasu i siły. W mojej rodzinie raczej nie ma otyłości.

A moje pytanie brzmi: Dlaczego nie mam miesiączki od 3 miesięcy, czy to przez odchudzanie? Okres zawsze miałam nieregularny, ale nie aż tak! Pierwszy raz dostałam, kiedy miałam 13 lat. Do tego jestem płaska, czyli nie mam piersi;( Coś niby odstaje, ale inne dziewczyny w moim wieku mogą nosić dekolty, mają co pokazać, a ja nie... Gdy pierwszy raz dostałam miesiączkę, piersi mi rosły, czułam to, bo mnie bolały i były nabrzmiałe. Szybko niestety przestały, czy to oznacza, że już zawsze będę płaska?! Czy urosną mi? Nie wiem, co się ze mną dzieje... jako jedyna z klasy nie mam prawie w ogóle piersi i jeszcze niepokoi mnie spóźniający się okres. Błagam o pomoc! Z góry dziękuję

Witam,

w obecnej chwili masz znaczny niedobór masy ciała - powinnaś przybrać na wadze. Zarówno niedowaga jak i nadwaga nie są dobre dla zdrowia.

Zanik miesiączki może być związany z niewielką masą ciała, jak i samym odchudzaniem (zwłaszcza szybkim, drastycznym). Jesteś w wieku, w którym organizm nadal się rozwija i potrzebuje energii, nie powinnaś się głodzić! Proszę, abyś porozmawiała z rodzicami i udała się do lekarza (ginekologa) i wykonała podstawowe badania oceniające stan zdrowia.

Dietę wysokoenergetyczną powinnaś stosować pod okiem dietetyka, który po ocenie dzienniczka żywieniowego określi, ile cal dziennie dostarczałaś do tej pory organizmowi.

Pozdrawiam