Dlaczego nie mam okresu, mimo że nie jestem w ciąży?

Witam! W sierpniu wykryto u mnie małą cystę. Lekarz zalecił progesteron 3x dziennie przez 2 tygodnie. Cysta zniknęła, pojawił się okres. Ostatni był ok. 7 września. W pierwszy dzień okresu rozpoczęłam przyjmowanie tabletek (24+4), też na polecenie lekarza, żeby cysta się nie odnowiła. Za 6 dni kończę trzecie opakowanie i nadal nie mam okresu. To już trzeci miesiąc. Robiłam testy ciążowe wynik negatywny. Poza tym cały czas mam dziwnie obolałe piersi. Miałam już tak zanim przyjmowałam progesteron, potem to uczucie zanikło, ale jak zaczęłam przyjmowanie antykoncepcji znowu powróciło. Czy jest możliwe, że jestem w ciąży? Co powinnam zrobić? Czy jak zrobię sobie przerwę w przyjmowaniu tabletek to cysta znowu się pojawi? Bardzo proszę o radę. Z poważaniem, Natalia

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Myślę, że brak miesiączek może się wiązać z rodzajem tabletek, które Pani przyjmuje. Ze względu na jedynie czterodniową przerwę, poziom hormonów może nie spaść na tyle, by doszło do krwawienia w Pani przypadku. Może Pani rozważyć ze swoim lekarzem zmianę tabletek, tak by występowała przerwa siedmiodniowa. Oczywiście należy również jeszcze raz wykluczyć ciążę, nawet domowym testem ciążowym.

Co do torbieli, to trudno powiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo ponownego jej wystąpienia w przypadku zaprzestania przyjmowania tabletek. Mogła być ona jednorazowym epizodem, a może świadczyć o trwałych zaburzeniach hormonalnych, predysponujących Panią do tego typu schorzeń.

Pozdrawiam serdecznie!