Dlaczego nie mam znajomych?

Witam, mam taki problem, że nie mam znajomych, moje znajomości się urywają, jestem małomówny, nie miałem w życiu wielu znajomych, ktoś powiedział mi że mam przez to niską samoocene, czy psychiatrzy potrafią to naprawić, czy Pani potrafi to naprawić? Ile to może trwać, jak często w ogóle są konsultacje i ile to kosztuje, czy trzeba kupic jakies leki?

Witam,

zalecane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.

Witam!
Proszę zgłosić się do psychologa - zbada testami osobowość, samodzielnie lub łącznie z psychiatrą zaproponują odpowiednie leczenie: psychoterapia, ew. wsparta lekami z grupy SSRI. To można poprawić! Jeżeli jest jakiś problem z leczeniem komercyjnym, to można tę sprawę załatwić w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego - przynajmniej tak sądzę.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Witam,

Zalecałabym rozpoczęcie pracy z terapeutą, który pracuje nad rozwojem osobistym, nad rozwojem kompetencji społecznych, które stanowią klucz do nawiązywania kontaktów społecznych oraz efektywnie stosowane biorą udział w zwiększaniu poczucia własnej wartości; kształtowaniu właściwej samooceny.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Niska samoocena, czy niesatysfakcjonujące kontakty z innymi ludźmi są problemami, które poddają się psychoterapii, a więc "da się to naprawić". Niestety jednak psychika ludzka jest dużo bardziej skomplikowana niż maszyny- nie wystarczy wziąć jej na warsztat i podłubać kilka godzin by cieszyć się rozwiązaniem problemu. Często aby osiągnąć sukces potrzeba wielu spotkań z terapeutą, dzięki którym stopniowo coraz bardziej będzie Pan rozumiał siebie, oraz przyczynę problemu, a także coraz łatwiej będzie Panu radzić sobie z trudnościami. Im szybciej podejmie Pan pracę ze specjalistą, tym szybciej będzie się Pan mógł cieszyć sukcesem. Zwykle terapia trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Często stosowaną praktyką jest jedno godzinne spotkanie w miesiącu, jednak każdy psychoterapeuta pracuje inaczej. Niektórzy mają półtora- lub dwugodzinne sesje, inni przyjmują nawet kilka razy w tygodniu- wszytko zależy od nurtu w jakim pracuje psychoterapeuta, jakich technik używa. Do specjalisty można umówić się "na NFZ" i wtedy Pańskie ubezpieczenie pokrywa całość kosztów. Prywatne spotkania kosztują zwykle ok 100-150zł, w zależności od miasta i od doświadczenia terapeuty. Podane przeze mnie ceny są oczywiście orientacyjne, można znaleźć terapeutę, który przyjmie Pana za 60zł, a doświadczony i uznany profesor zażyczy sobie min. 200zł za godzinę spotkania. Psychoterapeuta nie wypisuje recept, ani nie zaleca leków. Farmakoterapia jest domeną psychiatrów. W przypadku gdy mamy do czynienia z poważnymi zaburzeniami psychicznymi lub chorobą, terapeuta może pokierować Pana do psychiatry, jednak na tyle na ile pozwala mi się rozeznać w Pańskiej sytuacji ta krótka notka nie sądzę, aby w Pańskim przypadku było to konieczne.