Dlaczego nie mogę przytyć?

Mam 17 lat, ok. 172 cm wzrostu i ważę 60 kg, jestem mężczyzną. Mam straszny problem z wagą. Bardzo chce przytyć, ale nie wiem jak. Nie chce jeść fast foodów, bo od tego będę miał tylko duży brzuch. Co zrobić ?
MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Witam,

Twoja masa ciała według wieku, wzrostu i płci wskazuje na normę.
Jeśli chcesz możesz zacząć chodzić na siłownię, aby zwiększyć swoją masę mięśniową. Musisz jednak wiedzieć, że równie ważne jest prawidłowe odżywianie. Mimo iż jesteś bardzo szczupły nie powinieneś nadrabiać kilogramów jedząc słodycze, produkty typu fast-food czy pijąc słodkie i gazowane napoje. Dostarczają one bowiem kalorii, ale nie mają prawie żadnych wartości odżywczych i witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju i regeneracji mięśni po wysiłku. Dlatego powinieneś odżywiać się zdrowo i sięgać po pełnowartościowe produkty.

Postaraj się stosować do poniższych zaleceń:

- Zwiększ częstość posiłków- przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie),
- Odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny.
- Jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości- zdrowe i pożywne np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty, suszone owoce,
- Nie przejadaj się, ale jedz większe posiłki niż do  tej pory (musisz zwiększyć podaż kalorii o około 300-400 kcal)
- Zwiększenie podaży energetycznej można osiągnąć poprzez dodatki takie jak- do płatków dodaj jogurt, suszone owoce, banany, miód czy orzechy i nasiona.
- Unikaj jednak pustych kalorii- słodyczy, produktów typu fast-food- zwiększą masę tłuszczową a nie mięśniową.
- Przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone- ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby)
- Po posiłku jedz produkty zawierające cukry proste- owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem np. koktajl owocowo-mleczny)
- Jedz produkty bogato-białkowe, ale uważaj na zawartość tłuszczu (najlepiej wybieraj produkty chude i półtłuste- unikaj tłustych)
- Jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych
- Nie zapominaj o warzywach

Dodatkowe informacje dotyczące zdrowych nawyków żywieniowych znajdziesz w artykule

http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty