Dlaczego nie mogę spać w nocy?

Witam serdecznie.  Mój problem polega na tym ze nie mogę spac.Dziwi mnie to ponieważ cały dzień próbuję sobie tak zorganizować, aby jak najwięcej zrobić w domu, na podwórku i po takim intensywnym dniu byłam pewna, że pod koniec dnia padnę jak mucha! A tu kładę się o 23.00 i przewracam się z boku na bok i tak najczęściej  do 5.00 rano i wtedy już nie ma sensu spać... Masakra! Chciałabym żeby ktoś mi pomógł, bo jest takie denerwujące, takie nudne i strasznie męczące. Przecież bez spania długo nie wytrzymam. Co mam zrobić z tym problemem. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziekuje za wszelkie rady i pozdrawiam.
ponad rok temu

Magdalena Mroczek

Zaburzenia snu mogą mieć wiele przyczyn i trudno jest napisać coś więcej o ich leczeniu bez bardziej dokładnych informacji. Zaburzenia snu mogą wiązać się z zaburzeniami nastroju, z nerwicami i lękami z ogólnym niepokojem oraz ze stresem. Ważne jest zebranie odpowiedniego wywiadu. Od jakiego czasu trwają zaburzenia? Czy są związane ze stresem lub obniżeniem nastroju? Czy występuje praca zmianowa lub nocna?

Zaburzenia snu mogą świadczyć o zaburzeniach nastroju tj. depresja. Pojawia się wtedy tzw. "zespół porannej katastrofy", kiedy to pacjent funkcjonuje lepiej wieczorem niż rano.

Leczenie można zacząć od odpowiedniej higieny snu czyli chodzenia spać o tej samej porze, unikania posiłków przed snem, nie oglądania telewizji w łóżku i nie pracowania w łóżku. Jeśli to nie pomaga, można spróbować przed snem ziołowych naparów uspokajających tj. z melisy czy rumianka.

Niektóre zaburzenia snu są krótkotrwałe i po kilku dniach wszystko wraca do normy. Ważne jest, żeby nie zaburzać rytmu dobowego, nie oglądać telewizji kiedy nie może się zasnąć etc. Trzeba też unikać nieprzespanych nocy, co może wiązać sie potem z zaburzeniami snu przez kilka kolejnych dni.

Przed snem warto się zrelaksować, nie uprawiać intensywnie sportu bezpośrednio przed snem. W niektórych miastach funkcjonują poradnie leczenia zaburzeń snu i tam można się również zgłosić w celu dalszej diagnostyki i terapii.

Trzeba też wziąć od uwagę, że każdy ma indywidualne zapotrzebowanie na sen i jedna osoba może czuć sie wyspana już po 6 godzinach, a inna potrzebuje na przykład 8 godzin.

Bardzo ważny jest wywiad chorobowy; charakterystyka objawów; kolejność występowania, lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, objawy towarzyszące itp itd…
Ważny jest wiek pacjenta, inne choroby, przebyte choroby, przyjmowane leki itd.
Proszę zgłosić się do Poradni Zaburzeń Snu.