Dlaczego nie mogę zasnąć, a potem budzę się kilka razy w nocy?

Mam 18 lat i gdy zbliża się pora snu, ja po prostu leżę i nie mogę spać. Myślę o miłych rzeczach, ale to nie pomaga. Staram się nie czuć lęku. Zastanawiam się, czy to nie kwestia wyobraźni. Więc, gdy zasnę, to budzę się często ok. 5-6 h i jest czas, że nie mogę zasnąć bądź za chwilę zasypiam. Cóż, lecz gdy wstaję, to jestem niewyspana i zmęczona, nic mi się nie chce i mam kłopoty z koncentracją. To coś poważnego? Czy to kwestia pory roku? Trochę czytałam na ten temat.

Witam serdecznie!

Jako bezsenność określa się niedostateczną ilość lub jakość snu, która pojawia się co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc.Warunkiem rozpoznania bezsenności jest pogorszenie funkcjonowania w ciągu dnia na skutek braku regenerującego snu. O rozpoznaniu decyduje więc subiektywne poczucie pacjenta.

Nie wiem, jak długo trwają i jak często pojawiają się Twoje problemy ze snem. Jeśli cierpisz na bezsenność, możesz skorzystać z konsultacji psychiatry. Jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłej bezsenności jest depresja i zaburzenia lękowe.

Z pozdrowieniami