Dlaczego nie mogę zasnąć, jeśli rano muszę wcześnie wstać?

Mój problem jest dość poważny bo tak jakoś sobie zakodowałem gdzieś w podświadomości że zawsze jak muszę wstać wcześnie rano, nigdy nie mogę zasnąć wieczorem, czuję taką presję na spanie. Dodam że walczę z bezsennością ogólnie już kilka lat ale do tej pory nie było to takim problemem bo brałem leki które mnie przytępiały i zasypiałem. Po ich odstawieniu(powolnym) jest katastrofa właśnie wtedy gdy muszę wcześnie wstać, w inne dni śpię lecz bardzo pózno zasypiałem ze wzgłedu ze w nocy kończyłem już byłą pracę i godziny snu późne pozostały, proszę poradźcie mi co tym zrobic?

Szanowny Panie, problemy z zaśnięciem mają najczęściej podłoże emocjonalne. Przejściowe mogą zdarzyć się każdemu, np. w wyniku emocji związanych ze zmianą pracy, miejsca zamieszkania itp. Jeśli trwają krótko są niegroźne i naturalne, zwłaszcza, kiedy w życiu doświadczamy stresu. Jeśli jednak tak jak u Pana trwają już dłuższy czas trzeba się nimi zająć. Fajnie, że Pan się zajmuje tym problemem np. stosował Pan farmakologię. Nieleczone zaburzenia snu mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pisze Pan, że w poprzedniej pracy pracował Pan w godzinach nocnych - to również mogło być przyczyną rozregulowania stanów czuwania i aktywności. Jednak w Pana przypadku problem z zasypianiem, w sytuacji kiedy następnego dnia musi Pan wcześniej wstać, moim zdaniem ma podłoże nerwicowe. Do tej pory brał Pan leki, które Pan odstawił. Dlaczego? Czy źle się Pan po nich czuł? Psychiatra postanowił odstawić Panu lekarstwa? Jeśli nie leki to proponuję spróbować psychoterapii, podczas której będzie miał Pan szansę poprzyglądać się swojemu problemowi i nauczyć się sobie z nim radzić.

Dzień Dobry Panu,

Zaprezentowane przez Pana symptomy wskazują na pewną "zadaniowość" i (domniemam) wynikają z przewlekającego się oraz podniesionego poziomu stresu.

Wskazana byłaby osobista konsultacja w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, celem dotarcia do przyczyny symptomatycznej.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605