Dlaczego nie może dojść do ciąży?

Witam,
mam taki problem, współżyłam z mężem w dni płodne, staramy się o dziecko. Cykle mam 28-29-dniowe. Za każdym razem, kiedy się staramy o dziecko, ok. 25 dnia cyklu dostaję plamień koloru brązowego, towarzyszy temu silny ból pleców, jajników, ogólnie całego podbrzusza. Trwa to ok. 3 dni, po tych 3 dniach następuje właściwe krwawienie. Wcześniej, zanim zaczęliśmy się starać o potomstwo, nie obserwowałam takich sytuacji, żadnego plamienia, a ból brzucha był, zawsze mam dość silny, poprzedzony silnymi bólami głowy.
Parę miesięcy temu miałam robione hormony, na początku cyklu testosteron 27,6, FSH 5,66, z tarczycą wszystko w porządku. Teraz muszę zrobić prolaktynę i progesteron, tylko nie wiem, w jakim dniu cyklu.
Bardzo proszę o odpowiedź, dlaczego tak się dzieje, że nie mogę zajść w ciążę.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przytoczone wyniki badań mieszczą się w normie i nie są odpowiedzialne za Pani problemy z zajściem w ciążę.

Wspomniane plamienia występujące wyłącznie w drugiej fazie cyklu wskazują na niedomogę ciałka żółtego związanego z niedoborem progesteronu. Z tego też powodu oznaczenie progesteronu jest w Pani przypadku niezbędne. Badanie to wykonuje się 21 dnia cyklu, kiedy stężenie hormonu jest najwyższe.

Niedomoga progesteronowa często występuje wtórnie do hiperprolaktynemii i dlatego należałoby również oznaczyć ten hormon. Oznaczenie prolaktyny najchętniej wykonywane jest między miesiączką a owulacją, gdyż oba momenty cyklu mogą fałszować wyniki. Dodatkowo, warto na 3 dni przed badaniem wstrzymać się od współżycia, gdyż ono też może mieć wpływ na uzyskany wynik.

Na koniec chciałabym zwrócić Pani uwagę na mnogość przyczyn powodujących problemy z zajściem w ciążę. W pierwszej kolejności zlecany jest jednak pełen panel badań hormonalnych, które są najczęstszą przyczyną niepłodności. Myślę, że wyniki prolaktyny i progesteronu udzielą nam odpowiedzi na Pani pytanie.

Pozdrawiam