Dlaczego nie możemy współżyć?

Od niedawna postanowiłam współżyć ze swoim chłopakiem. Mam 18 lat i to właśnie w takim wieku straciłam dziewictwo, jednak mam problem problem. Rozumiem, że pierwszy raz nie jest do końca milutki i boli - moja pochwa nigdy nie miała w sobie nic wielkości penisa, ale dlaczego tak trudno nam uprawiać seks? Już piaty raz jest problem z włożeniem go do pochwy, praktycznie nie chce wejść i to boli - jakich pozycji powinniśmy używać? Od czego zależy ciasność pochwy? Czy robimy to jakoś źle? Proszę o szybką odpowiedź, Monika

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Pochwa kobiety jest elastyczna i jest w stanie dostosować się nawet do pokaźnych rozmiarów członka. Jednak jeśli nastawiasz się na to, że pierwszy raz będzie bolesny, to wpływa to także na Twój organizm i jego reakcje.
Każdy człowiek boi się bólu i stara się go unikać. Jeśli myślisz, że pierwszy stosunek będzie wiązał się przede wszystkim z bólem, to będziesz napinać mięśnie. Może to całkowicie uniemożliwić penetrację.
Warto, żebyś porozmawiała z partnerem o swoich lękach i byście wspólnie postarali się zagwarantować Ci poczucie bezpieczeństwa i komfortu. W takiej atmosferze będziesz mogła się odprężyć i skupić na przyjemnych doznaniach. Przyjemność płynąca z bliskości fizycznej zmniejsza odczuwanie bólu. Dodatkową pomocą może być żel intymny, który nawilży okolice intymne i ułatwi zbliżenie. Jeśli nie będziesz mogła wraz z partnerem nadal odbyć stosunku, to zachęcam do wizyty u seksuologa.

Pozdrawiam