Dlaczego nie odczuwam żadnych emocji?

Od jakiś paru lat zauważyłam, że nie mam w sobie żadnych emocji, życie przestało mnie cieszyć. Nie mam ochoty na seks czy wyjście z przyjaciółmi a także nie mam pociągu do mężczyzn, czego wczesniej nie było. Jest to duży problem i raczej marne szanse, żeby to się zmieniło. Domyślam się, że jest to związane z depresją, ale mimo że brałam leki na depresję oraz miałam psychoterapię to nic nie dało. Czy da się z tego wogóle wyjść i jak? Czy mózg jest tak zablokowany, że już nigdy się nic nie zmieni?

Witam Panią
Anhedonia, czyli brak odczuwania uczuć i emocji,
a przede wszystkim radości życia,
zwykle towarzyszy depresji.
Często tez jest skutkiem przeżytej traumy ,
uzależnienia od amfetaminy i kokainy
lub stosowania antydopaminergicznych
leków przeciwdepresyjnych.
Nieleczona anhedonia cały czas postępuje
i prowadzi do głębokiej depresji i silnego
pogarszania się stanu zdrowia psychicznego.
Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie
i zastosowanie właściwej psychoterapii.
Żaden z leków psychotropowych nie leczy
depresji ani anhedonii, nie zwalcza też przyczyny
depresji
i anhedonii.
Leczenie farmakologiczne nie leczy depresji
i nie rozwiązuje żadnych problemów,
jedynie tłumi objawy.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję,
i jej konsekwencje, np. anhedonię,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej
podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy,
depresji i anhedonii, ale również dociera się
do przyczyny problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Depresja to choroba nawracająca. Radziłabym ponownie skonsultować się z lekarzem psychiatra i psychoterapeutą. Czasami jedne leki działają na chorego i są skuteczne a inne nie - może trzeba dobrac inne. Psychoterapia jest pomocna, ale może inny psychoterapeuta byłby lepszym dla Pani i dłuższy z nim kontakt.

Leczona i kontrolowana depresja pozwala cieszyć się życiem. Po prostu proszę nie rezygnować i nie borykac się z tym samej.

I proszę nie mysleć w ten sposób: zablokowany mózg, nic nie zmieni nie można wyjść.

Ależ może Pani wszystko! Będzie dobrze. Więc prosze udac się po pomoc, i jak najszybciej walczyć o powrót do radosnego, spokojnego życia.

Pozdrawiam gorąco

Witam,ja również zachęcam Panią do kolejnej próby ustalenia co się dzieje u innych specjalistów (psychiatry i psychologa). Czasem trzeba mocno poeksperymentować z lekami, zanim dobierze się idealne dla siebie, w całej terapii, zarówno psychologicznej jak i farmakologicznej niezbędna jest niestety cierpliwość i danie sobie czasu. Zapewniam jednak, że warto to zrobić- proszę dać sobie jeszcze jedną szansę :) pozdrawiam, Monika